Można się już zabrać na poważnie za przygotowania do tegorocznego Złotego Dyktanda. Organizatorzy udostępnili kilkanaście ortogramów, czyli wyrazów z pułapką ortograficzną, które na pewno pojawią się w tekstach konkursowych w sobotę 18 listopada. Warto też jak zwykle powtórzyć sobie pisownię ortogramów złotoryjskich, które co roku przyprawiają uczestników konkursu o ból głowy.
Teksty dyktanda będą w tym roku opowiadały o legendach związanych z naszym miastem i okolicami, nie zabraknie więc w nich słownictwa nawiązującego do historii Złotoryi, pojawią się też wyrazy obco brzmiące. Ich autorką jest Jolanta Wróblewska z Biblioteki Pedagogicznej. Po 3 najtrudniejsze wyrazy z każdego dyktanda zamieszczamy w ramce pod tekstem. Przypominamy także pisownię nazw i określeń typowo złotoryjskich. To obowiązkowa lektura i ściąga dla tych, którzy myślą o zwycięstwie w ortograficznych zmaganiach.
Konkurs jak zwykle odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 1 w Złotoryi. Po raz drugi w historii będzie miał całkowicie otwartą formułę i charakter ogólnopolski, co oznacza, że w VII Złotym Dyktandzie mogą wziąć udział wszyscy miłośnicy poprawnej polszczyzny, nie tylko ci, którzy mieszkają w Złotoryi, uczą się w niej czy pracują. Jedynym wyjątkiem są nauczyciele języka polskiego.
Tak jak w latach ubiegłych, obowiązuje zasada: „Weź udział w konkursie i przyprowadź kogoś ze sobą”. – Nie ma zapisów na dyktando. Może je napisać każdy, kto tylko ma ochotę – podkreślają Renata Fuchs i Iwona Pierzchała, polonistki ze Szkoły Podstawowej nr 3 i organizatorki konkursu, które zachęcają do startu w nim całe rodziny. – Jeśli w dyktandzie wezmą udział przynajmniej dwie osoby z jednej rodziny, np. dzieci z rodzicami, wnuki z dziadkami czy kuzyni, będą klasyfikowane w kategorii rodzinnej. Zsumujemy liczbę błędów, a ta rodzina, która będzie miała ich najmniej, wygra.
Mistrzów VII Złotego Dyktanda poznamy w sobotę 2 grudnia podczas uroczystej gali w ośrodku kultury. Zwycięzcy otrzymają w nagrodę Złote Pióra. W tym roku po raz pierwszy też oprócz tytułów mistrzowskich organizatorzy przyznają też po 2 wyróżnienia dla najlepszych w każdej z sześciu kategorii wiekowych.
Więcej o VII Złotym Dyktandzie można przeczytać tutaj.
Ortogramy VII Złotego Dyktanda
Ringsingen, zamierzchły, proweniencja, horrendalny, inkunabuły, legenda, dżuma, niedowierzanie, raubritter, Czarny Krzysztof, ratusz, rycerze, duch, nieposłuszeństwo, Aureus Mons, oblężenie, póki, Goldberg
Ortogramy złotoryjskie
Złotoryja, Dolny Śląsk, Pogórze Kaczawskie, Wilcza Góra, Góra Mikołaja, województwo dolnośląskie, złotoryjanin, Dolnoślązak, ziemia złotoryjska, Baszta Kowalska, aleja Miła, pl. Niepodległości, fontanna Górników, fontanna Delfina, pomni Władysława Reymonta, pomnik Wojska Polskiego, pomnik Niepodległości, kościół św. Jadwigi, kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Kopalnia Złota „Aurelia”, Katownia, klasztor pofranciszkański, Muzeum Złota, prawo magdeburskie, mury obronne, Towarzystwo Miłośników Ziemi Złotoryjskiej