Ponad 150 osób walczy w naszym okręgu wyborczym o 12 mandatów w sejmie. Nie brakuje też kandydatów na senatora, których jest aż sześciu. Wybory do parlamentu zaplanowane są na niedzielę 15 października.
W wyborach do sejmu Złotoryja znajduje się w okręgu nr 1. Na siedmiu listach kandydatów jest 158 nazwisk (wszystkie prezentujemy pod tekstem oraz w załączniku). Wśród nich są 4 osoby z naszego miasta: Tomasz Kapral, Rafał Miara, Anna Melska oraz Krzysztof Wagel, na listach możemy też znaleźć kandydatów z terenu powiatu złotoryjskiego: Jolantę Skawińską-Kostkę, Zdzisławę Madej-Kwapisz, Wiesława Świerczyńskiego, Izabelę Ornaf oraz Małgorzatę Sikorę.
O mandat senatora w okręgu wyborczym nr 2 (czyli złotoryjskim) powalczy 6 kandydatów. Są to: Damian Misztela (KWW Nasza Lewica), Krzysztof Mróz (KW Prawo i Sprawiedliwość), Marek Obrębalski (KW Bezpartyjni Samorządowcy), Robert Pawelczyk (KW Polska 2050), Patryk Straus (KW Nowa Demokracja – Tak) oraz Marcin Zawiła (KWW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni).
Zarówno w wyborach do sejmu, jak i do senatu każdy wyborca będzie miał jeden głos – tzn. będzie mógł wskazać po jednym kandydacie do każdej izby parlamentu.
W wyborach parlamentarnych wyborca otrzyma dwie karty do głosowania. Aby oddać ważny głos, należy postawić znak X w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata na jednej karcie. Zgodnie z kodeksem wyborczym, za znak X rozumie się „co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki”. Głos będzie nieważny, jeśli wyborca postawi znak X przy nazwiskach dwóch lub więcej kandydatów z różnych list albo jeśli nie postawi go wcale. Będzie natomiast ważny, jeśli znak X znajdzie się przy większej niż jeden liczbie kandydatów z tej samej listy, ale wtedy pierwszeństwo uzyskania mandatu otrzyma kandydat znajdujący się wyżej na tej liście. Na ważność głosu nie wpływają żadne dopiski, znaki czy numery postawione przez wyborcę na karcie do głosowania. Informacje o tym, jak oddać ważny głos, zapisane będą również na karcie wyborczej.