LGD Partnerstwo Kaczawskie przystąpiło do realizacji międzynarodowego projektu współpracy „Georóżnorodność dla Lokalnego Rozwoju”.
Projekt „GEOLOGY” będzie realizowany z lokalnymi grupami działania, które leżą na terenach Geoparków UNESCO (Lokalna Grupa Działania „Perły Czarnej Nidy” w Geoparku Świętokrzyskim, LGD Grupa Łużycka, leżąca na obszarze Geoparku „Łuk Mużakowa” oraz z Geoparkiem Český Ráj).
Głównym celem projektu jest wspólna promocja oraz wymiana doświadczeń w dziedzinach strategicznych dla rozwoju i funkcjonowania obszarów należących lub aspirujących do Światowej Sieci Geoparków UNESCO.
Program „GEOLOGY” został ułożony tak, że jego partnerzy odwiedzą nawzajem swoje geoparki, a na zakończenie spotkają się w Krainie Wygasłych Wulkanów, gdzie zorganizowana zostanie międzynarodowa konferencja podsumowująca projekt.
Wyjazdy z naszego obszaru odbędą się w małych grupach (10-12 osób). Uczestnicy wezmą udział w seminariach i warsztatach obejmujących wymianę doświadczeń w ramach popularyzacji wiedzy naukowej dla edukacji, działań na rzecz zapobiegania zmianom klimatu, ochronie georóżnorodności, współpracy ze szkołami i uczelniami wyższymi.
Zakończeniem działań będzie opracowanie i wykonanie wspólnego folderu informacyjno-promocyjnego w trzech językach: polskim, czeskim i angielskim.
Na terenie naszego LGD powstanie również lapidarium minerałów z całego obszaru i tablica promująca geoparki biorące udział w projekcie.
O pierwszym wyjeździe poinformujemy niebawem.
Projekt współpracy „Georóżnorodność dla Lokalnego Rozwoju” (Geodiversity for Local Development) Akronim: „GEOLOGY” współfinasowany jest ze środków Unii Europejskiej z EFRROW, działanie M19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach Inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania”.