Wczoraj stadion miejski w Złotoryi oficjalnie otrzymał imię Stanisława Pieprzyka.
Z wnioskiem o nadanie takiego imienia głównemu obiektowi sportowemu do rady miejskiej wystąpiło Złotoryjskie Towarzystwo Tradycji Górniczych. Radni uznali wniosek za zasadny i w niedzielę nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej Stanisława Pieprzyka.
– W historii naszego miasta odnotowano wiele wybitnych postaci. Ale wśród tych zacnych osób, były też takie, które zapisały się w naszej pamięci w sposób szczególny. Właśnie z takiego powodu dziś się spotykamy. Sądzę, że nie ma wśród państwa nikogo, kto nie wie, kim był bohater dzisiejszej uroczystości. Jednakże pozwolę sobie w kilku zdaniach przybliżyć jego postać.
Stanisław Pieprzyk urodził się 10 listopada 1929 roku w Gdowie. Był najstarszym z sześciorga dzieci miejscowego kowala. Po ukończeniu studiów w Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie otrzymał nakaz pracy w kopalni Lena w Wilkowie. Miejsce to, jak i miasto Złotoryja stało się jego małą ojczyzną na resztę życia. Dzięki dużej pracowitości i wrodzonym umiejętnościom kierowania zespołami ludzkimi, sukcesywnie awansował, by uwieńczyć swoją karierę stanowiskiem dyrektora kopalni.
Gdyby jednak każdy dyrektor miał być uhonorowany stadionem swojego imienia, nie starczyłoby nam stadionów. Cóż zatem sprawiło, że ten przypadek jest tak szczególny?
Stanisław Pieprzyk jako dyrektor, zapisał się w pamięci wielu osób bardziej jak ojciec, niż przełożony. Głosił i wyznawał zasadę, że kopalnia jest jak matka, która troszczy się o załogę jak o swoje dzieci. Był niezwykle kompetentny, a jednocześnie skromny. Miał niepowtarzalny styl pracy, potrafił łączyć partnerstwo z wysokimi wymaganiami stawianymi podwładnym, a przede wszystkim sobie. Stworzył w pracy niepowtarzalny klimat. Pracownicy nawet z bardzo osobistymi problemami zwracali się do niego znajdując zawsze zrozumienie i szacunek.
Dziś niewielu pamięta, że to górnicy kopalni Lena, stanowili trzon pierwszych załóg KGHM. Dzięki doświadczeniu jakie tu zdobyli, mogli tworzyć współczesną potęgę polskiej miedzi.
Nie sposób wymienić wszystkich inicjatyw i zrealizowanych przedsięwzięć, których Stanisław Pieprzyk dokonał w ciągu wielu lat pracy i zamieszkiwania w Złotoryi.
Przy jego dużym zaangażowaniu powstała w Złotoryi Szkoła 1000-lecia. Z jego inicjatywy i przy dużej pomocy powstał złotoryjski zalew. Przyczynił się istotnie do zbudowania nowego dworca PKS w Złotoryi. Ważnymi projektami były zainicjowane przez niego, rekultywacja stawu osadowego, zrekonstruowanie sztolni Aurelia, czy budowa dworca autobusowego.
W ramach swojej działalności społecznej Stanisław Pieprzyk pełnił szereg funkcji i między innymi w latach 1962-1965 był prezesem klubu sportowego „Górnik”. W czasie jego kadencji stadion modernizowano i utrzymywano na wysokim, jak na ówczesne czasy poziomie. Sam klub znajdował się pod opieką kopalni, zawdzięczając temu swój niepowtarzalny rozwój.
Był jedną z osób osobiście zaangażowanych w powstanie sekcji akrobatyki sportowej. Światowe sukcesy akrobatów ze Złotoryi, nie byłyby możliwe gdyby nie pomoc ze strony kopalni „Lena” i jej dyrektora, tak w założeniu sekcji jak i jej późniejszym funkcjonowaniu. Jestem niezwykle dumny, że przypadł mi w udziale zaszczyt odsłonięcia tablicy upamiętniającej postać Stanisława Pieprzyka – mówił Andrzej Kowalski, prezes ZTTG.
– Przechodząc przez ulice miast w Wielkopolsce, co chwilę natykamy się na nazwiska osób, które znaczyły coś dla lokalnej społeczności. Cieszę się niezmiernie, że czerpiemy z tej dobrej tradycji, że również naszych zasłużonych mieszkańców chcemy w ten sposób upamiętnić. Dlatego z dużą przyjemnością chcę ogłosić, że w miniony czwartek rada miejska w Złotoryi podjęła uchwałę, na wniosek Złotoryjskiego Towarzystwa Tradycji Górniczych, o nadaniu naszemu stadionowi imienia Stanisława Pieprzyka – powiedział burmistrz Robert Pawłowski, chwile przed uroczystym odsłonięciem tablicy.
– Warto upamiętniać place, ulice i stadiony imionami tych, którzy w danym mieście mieszkali – dodał senator Krzysztof Mróz.
Uroczystego odsłonięcia tablicy, oprócz burmistrza i prezesa ZTTG dokonał także syn Stanisława Pieprzyka – Seweryn.
Oficjalne uroczystości zostały poprzedzone memoriałem Stanisława Pieprzyka w piłce nożnej młodzików. Młodzi piłkarze zagrali głównie dla zabawy (nie było miejsc na podium) systemem każdy z każdym.
Ważnymi punktami imprezy były także: wręczenie sponsorowanych koszulek różnym grupom wiekowym złotoryjskich piłkarzy oraz naszym siatkarkom, występy orkiestr górniczych, spotkanie z mistrzami świata w akrobatyce sportowej z 1976 roku, pokazy akrobatyczne, koncert zespołu „Wędrowne gitary” oraz zabawa festynowa.