Wakacje to okres, w którym młodzież ma zdecydowanie więcej wolnego czasu. Zdarza się, że jego nadmiar może skutkować zachowaniami ryzykownymi i niebezpiecznymi.
– Młode osoby są otwarte na propozycje ciekawego, niebanalnego spędzania czasu i dobrej zabawy, która może się skończyć tragicznie. Alkohol, dopalacze i narkotyki to tylko część zagrożeń, na które narażone są dzieci i młodzież. Zwracamy się z apelem do rodziców i opiekunów, aby rozmawiali ze swoimi dziećmi, uczulili je na zagrożenia a przede wszystkim nauczyli ich jak radzić sobie w takich sytuacjach – mówi mł. asp. Dominika Kwakszys. Rzeczniczka prasowa KPP w Złotoryi.
Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo ich pociech. Dlatego w tym okresie szczególnie należy zapewnić im opiekę i zainteresowanie, w maksymalnym stopniu uczestnicząc w spędzaniu przez nie wolnego czasu. Warto porozmawiać z dzieckiem o bezpiecznych zachowaniach podczas wypoczynku, uczulić na zagrożenia związane z kontaktami z nieznajomymi osobami, nieprzestrzeganiem zasad ruchu drogowego (np. podczas jazdy rowerem) czy sięganiem po różnego rodzaju używki. Szczególnie ważne jest to w przypadku dorastającej młodzieży.
To głównie jej przedstawiciele mogą po raz pierwszy zetknąć się z alkoholem, narkotykami czy też dopalaczami. Te ostatnie są wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ na ogół nie jest znany ich skład. Po spożyciu trudno zidentyfikować trujące substancje i określić antidotum na przywrócenie osoby do zdrowia.
– Przypominamy, że za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa można również reagować na te zagrożenia. Wybierając kategorię zgłoszenia „grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją” lub „używanie środków odurzających” można anonimowo wskazać miejsca, gdzie występują takie sytuacje. Policjanci sprawdzają wówczas czy młodzież spędza tam czas w sposób bezpieczny i zgodny z prawem. Pamiętajmy, że narkotyki to nie tylko ryzyko utraty zdrowia lub życia, ale także ryzyko stania się przestępcą lub ofiarą przestępców – dodaje Dominika Kwakszys.
plakat ze strony złotoryjskiej policji