Jubileuszowy XX Rajd Jadwiżański przeszedł już do historii. Niestety w tym roku pogoda nie dopisała i pokrzyżowała plany 150 uczestnikom, którzy szybciej musieli zakończyć swoją wędrówkę.
Już o godz. 9 pod kościołem św. Jadwigi Śląskiej w Złotoryi spotkali się uczniowie złotoryjskich szkół oraz osoby dorosłe chętne do wzięcia udziału w rajdzie. Wśród uczestników nie zabrakło także burmistrza Roberta Pawłowskiego oraz wójt Marii Leśnej.
Zanim uczestnicy wyruszyli w drogę, zebranych powitał o. Bogdan Koczor, który przybliżył postać św. Jadwigi oraz udzielił błogosławieństwa. Następnie prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Złotoryjskiej Aleksander Borys uroczyście otworzył rajd. Pod okiem wieloletniego koordynatora rajdu Małgorzaty Szcześniak grupa wyruszyła na wędrówkę, która niestety zakończyła się o wiele szybciej niż planowano, bo już koło kościoła św. Józefa Robotnika na Kopaczu.
Rajd Jadwiżański to cykliczna impreza organizowana przez TMZZ we współpracy z gminą Złotoryją. Jej inicjatorem był Alfred Michler. Pierwszy rajd odbył się w 1998 r. Był to rajd rowerowy, w którym uczestniczyło 20 osób. Corocznie w imprezie udział biorą uczniowie szkół z całego powiatu wraz z opiekunami oraz mieszkańcy naszego miasta. Jego uczestnicy wędrują Ścieżką św. Jadwigi (złotoryjska ścieżka jest pierwszą w Polsce), poznając historię życia i działalności świętej. Na całej długości ustawione są głazy z tabliczkami, na których umieszczono cnoty św. Jadwigi w trzech językach, jakimi się posługiwała: polskim, niemieckim i łacińskim. Oprócz tego na ścieżce zasadzono drzewa, które noszą imiona osób w jakiś sposób związanych z Jadwigą.