Nadeszła pora roku, podczas której na drogach zaczyna się robić niebezpieczniej, co wymaga od kierowców oraz pozostałych użytkowników zwiększonej uwagi.
Jesień to czas, w którym pojawia się wiele czynników mających wpływ na pogorszenie warunków jazdy. Wcześnie zapadający zmrok, pojawiające się mgły, opady deszczu w połączeniu ze spadającymi liśćmi z drzew powodują, że jezdnia staje się bardzo śliska. Niebezpieczne może okazać się nawet słońce, które jesienią często oślepia kierowców, gdyż świeci nisko nad horyzontem. Ta zmienność aury wymusza zmianę techniki prowadzenia pojazdu, niestety wielu kierowców o tym zapomina. - Apelujemy do wszystkich użytkowników dróg, zarówno pieszych jak i kierujących o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze, z uwagi na pogarszające się warunki atmosferyczne – apeluje sierż. Dominika Kwakszys, oficer prasowy KPP w Złotoryi.
KIEROWCY!
Przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków jesienią.
Jeżeli jest mgła lub intensywne opady deszczu oraz duże natężenie ruchu na drodze - należy zwolnić do prędkości pozwalającej kierowcy kontrolować sytuację na drodze.
Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ! Należy również pamiętać o właściwym i zgodnym z przepisami używaniu świateł przeciwmgłowych i świateł do jazdy dziennej (art. 51 ustawy „Prawo o ruchu drogowym”).
PIESI!
W okresie jesienno – zimowym to właśnie piesi jak i kierujący jednośladami są szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego. Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają widoczność. Należy również pamiętać, że piesi poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Co prawda przepisy ruch drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych na pieszych w obszarze zabudowanym, lecz pamiętajmy o tym, że w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.