Co młodzież sądzi o Złotoryi? Jakie chciałaby mieć bezpłatne zajęcia dodatkowe? Na te i wiele innych pytań odpowiedź poznali uczestnicy wczorajszego lokalnego forum programu Równać Szanse „Młodzież w małym mieście: szanse i wyzwania” zorganizowanego przez Stowarzyszenie Nasze Rio.
W Centrum Aktywności Społecznej „Wulkan” przy ul. Konopnickiej spotkali się pedagodzy, dyrektorzy szkół, radni, przedstawiciele samorządów, nauczyciele i wszystkie osoby pracujące na rzecz młodzieży.
– Cieszę się, że mamy tak wysoką frekwencję i że wszyscy chcą rozmawiać na temat złotoryjskiej młodzieży. Przez kilka tygodni przepytaliśmy 286 osób po to, aby nie działać w próżni, tylko dostosować nasze działania do ich potrzeb. Tak naprawdę dopiero kiedy zrobi się diagnozę, można poznać problemy oraz specyfikę danej społeczności i grupy – mówiła na rozpoczęciu spotkania Barbara Zwierzyńska-Doskocz, prezes Stowarzyszenia Nasze Rio, która podczas przygotowanej przez siebie prezentacji przedstawiła wyniki ankiet przeprowadzanych we wszystkich złotoryjskich szkołach na osobach w wieku od 13 do 19 lat.
Jak wynikało z diagnozy, ponad 70 proc. osób codziennie po szkole zabija czas korzystając z telefonu. – Oprócz tego także odpoczywają śpiąc, uczą się czy spędzają czas na komputerze – mówiła prezes Naszego Rio. Rekreacyjnie sport uprawia więcej niż połowa ankietowanej młodzieży. Ponad 60 proc. młodzieży byłaby zainteresowana bezpłatnymi zajęciami rekreacyjnymi, a spora część także klubem filmowym, wycieczkami czy grami terenowymi. Złotoryjskiej młodzieży w rozwijaniu swoich zainteresowań i zdolności przeszkadza przede wszystkim brak czasu (25,9 proc.), brak oferty zajęć zgodnych z zainteresowaniami (17,8 proc.), dojazdy (17,8 proc.) czy brak jakichkolwiek zainteresowań (16,8 proc.). Młodzi ludzie najczęściej rozmawiają z rodzicami o szkole, natomiast znaczna ich część nie wie nic o kłopotach swoich kolegów. Spora grupa zdaje sobie natomiast sprawę z faktu, że ich przyjaciele mają problemy z uzależnieniami.
Połowa osób po ukończeniu szkoły zamierza wyjechać na studia do większego miasta, natomiast raptem 16,78 proc. chciałoby zostać w Złotoryi. – Młodzież w Złotoryi stanowi niewielki odsetek wszystkich mieszkańców, bo raptem 5,5 proc. i jak pokazała przedstawiona analiza, w ciągu 20 lat nastąpił znaczny spadek demograficzny osób w wieku 13-19 lat. Dla porównania osoby powyżej 50. roku życia stanowią 39,9 proc. wszystkich mieszkańców – mówiła do zgromadzonych Zwierzyńska-Doskocz.
Po forum zebrani wzięli udział w warsztatach poprowadzonych przez Patryka Podrazę, podczas których dyskutowano nad wynikami badań oraz ustalano strategię na rzecz młodzieży. Póki co wiadomo, że kolejne spotkanie w sprawie złotoryjskiej młodzieży odbędzie się pod koniec października.
Forum zorganizowane zostało w ramach programu „Fora Lokalne Równać Szanse” Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.