Z powodu upałów złotoryjskie szkoły skróciły lekcje, a część urzędów zmienił godziny pracy. Na dziś zapowiadane są gwałtowne burze z gradem. Inspektorzy sanepidu radzą naszym czytelnikom, jak przetrwać wysokie temperatury i nie stracić zdrowia.
W Szkole Podstawowej nr 3 w Złotoryi uczniowie mają od dzisiaj do piątku 14 czerwca tylko po 5 lekcji. Dyrekcja zdecydowała się na odwołanie szóstej, siódmej i ósmej godziny lekcyjnej – przez upał. Opieka na świetlicy zapewniona jest do godz. 16.
W Szkole Podstawowej nr 1 wybrano inny wariant ulżenia uczniom – lekcje trwają tylko po pół godziny, a przerwy 10 minut (za wyjątkiem przerwy między 11:10 a 11:25, która jest dłuższa). Tak będzie co najmniej do najbliższego piątku. Dyrekcja skróciła czas nauki, powołując się na art. 10 ust. 1 Prawa oświatowego, który pozwala w ten sposób zapewnić uczniom bezpieczne dla zdrowia warunki pracy podczas upałów. Ostatnia, siódma lekcja kończy się w „jedynce” o godz. 12:35. Świetlica szkolna pracuje bez zmian. – Proszę o zaopatrzenie dzieci w dodatkową wodę do picia – apeluje do rodziców dyrektorka Bożena Kraska.
Upał dał się we znaki również w Zespole Szkół Zawodowych w Złotoryi. Ze względu na niekomfortowe warunki pracy od wtorku do piątku została tutaj skrócona część lekcji. Wg planu odbywają się tylko 3 pierwsze, kolejnych 5 trwa tylko po pół godziny. Ósma kończy się o godz. 13:30.
Z uwagi na wysokie temperatury krócej w naszym mieście pracuje m.in. starostwo – urząd powiatowy jest czynny od dziś do piątku od godz. 7:30 do 14:30. Z kolei Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zaczyna pracę godzinę wcześniej (o 6:30) i wcześniej też kończy (14:30).
Upały, z małą przerwą w czwartek, mają trwać przynajmniej do soboty. Maksymalne temperatury w dzień mogą wynieść nawet 33 st. C! W nocy najniższe wskazania na termometrze to 18 st. C. Natomiast na dzisiejszy wieczór i noc Biuro Prognoz Meteorologicznych we Wrocławiu zapowiada wystąpienie na terenie powiatu złotoryjskiego burz z gradem. Meteorolodzy ostrzegają przed opadami, które miejscami mogą wynieść od 20 do 40 mm, a lokalnie nawet do 60 mm, oraz porywami wiatru do 100 km/h. Prawdopodobny jest też grad.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Złotoryi wydała komunikat o zasadach bezpieczeństwa w czasie upałów. „Gdy temperatura powietrza osiąga 30 st. C i więcej, nasila się ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu. W tym czasie należy otoczyć szczególną troską dzieci, osoby starsze i chore” – czytamy.
Stosowanie poniższych zasad pozwoli uniknąć udaru cieplnego lub przegrzania organizmu.
Osoby, które muszą wyjść na spacer do miasta, mogą się schłodzić w wodnej mgiełce przy wodotrysku uruchomionym w Rynku przez RPK. Przypomnimy, że można też ugasić pragnienie w stojącym obok poidełku. Ci, którzy szukają ochłody na większą skalę, znajdą ją w zalewie złotoryjskim. Choć sezon kąpielowy oficjalnie jeszcze się nie zaczął (ratownicy rozpoczną pracę od 1 lipca), to od ok. 2 tygodni kąpiących się w zbiorniku na Kaczawie nie brakuje. Woda póki co nie zdążyła się nagrzać, więc jej temperatura przynosi ulgę.
fot. tytułowe: pixabay
PRZYSTOSOWANIE DOMU LUB MIESZKANIA
• utrzymywanie temperatury powietrza w pomieszczeniach do 32°C w dzień i do 24°C w nocy;
• odsłanianie i otwieranie okien w nocy i wcześnie rano, gdy na zewnątrz temperatura powietrza jest niższa;
• zamykanie oraz zasłanianie okien zasłonami lub żaluzjami, również w klimatyzowanych pomieszczeniach;
• wyłączanie w miarę możliwości sztucznego oświetlenia i urządzeń elektrycznych.
UNIKANIE UPAŁU
• przebywanie w najchłodniejszych pomieszczeniach w domu;
• unikanie forsownego wysiłku fizycznego;
• unikanie wychodzenia na zewnątrz w czasie największych upałów, w szczególności między godziną 10:00 a 15:00;
• spędzanie w miarę możliwości 2-3 godzin w chłodnym miejscu (np. w klimatyzowanych budynkach użyteczności publicznej);
• stosowanie kosmetyków z wysokim filtrem UV;
• niepozostawianie dzieci ani zwierząt w samochodach, nawet na chwilę.
CHŁODZENIE I NAWADNIANIE ORGANIZMU
• branie częstych, chłodnych pryszniców lub kąpieli oraz stosowanie chłodnych okładów na ciało;
• noszenie jasnych, lekkich, luźnych, bawełnianych lub lnianych ubrań oraz nakrycia głowy i okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV;
• noszenie wygodnego i przewiewnego obuwia;
• picie dużej ilości wody;
• unikanie spożywania napojów alkoholowych;
• spożywanie chłodnych, lekko solonych potraw oraz owoców i warzyw o wysokiej zawartości potasu (pomidory, pomarańcze, sałaty, ogórki, marchew);
• przechowywanie żywności, szczególnie łatwo psującej się, w warunkach chłodniczych;
• utrzymywanie higieny osobistej.
UDZIELANIE POMOCY
• Jeśli w twoim otoczeniu mieszkają osoby w podeszłym wieku, chore lub samotne – odwiedzaj je i w razie potrzeby udziel pomocy.
• Przechowuj leki w temperaturze poniżej 25°C lub w lodówce (należy zapoznać się z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu).
• W przypadku wystąpienia objawów takich jak: zawroty głowy, nudności, przyspieszona akcja serca lub stan podgorączkowy, należy natychmiast udać się do chłodnego miejsca, zwilżyć twarz, ręce i nogi, a następnie zwrócić się o pomoc do najbliższego punktu opieki medycznej.
• Do osoby, która majaczy, ma drgawki, gorącą i suchą skórę, traci przytomność, niezwłocznie należy wezwać lekarza lub pogotowie ratunkowe.
• Podczas oczekiwania na przybycie lekarza lub pogotowia należy: 1) przenieść osobę w chłodniejsze miejsce, ułożyć na plecach z nogami i miednicą uniesionymi wyżej niż tułów, 2) obniżać temperaturę ciała poprzez: przyłożenie zimnych okładów w okolice szyi, pach i pachwin, nieprzerwane wachlowanie, spryskiwanie skóry wodą o temperaturze 25-30 °C. Nie należy podawać żadnych leków, a osobę, która straciła przytomność, należy ułożyć na bok.