Jak w złotoryjskim średniowieczu żyli joannici? Jak budowali największą świątynię w mieście złota? Opowie o tym widowisko historyczne, które dziś wieczorem będzie można obejrzeć w kościele Mariackim.
Piątkowy wieczór upłynie nie tylko pod znakiem historycznego korowodu i koncertu jak najbardziej współczesnej grupy Afromental. Swoje „5 minut” będzie też miał Zakon Maltański. Na godz. 19:30 w kościele p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny zaplanowane jest widowisko historyczne pt. „Pod maltańskim krzyżem. Joannici w dziejach kościoła Mariackiego”. Swój przyjazd zapowiedzieli członkowie zakonu. Widzowie będą mogli zobaczyć sceny z życia zakonnego. W przedstawieniu wezmą udział m.in. członkowie Bractwa Rycerskiego Joannitów Strzegomskich, rycerze z Legnicy i giermkowie złotoryjscy.
Widowisko poprzedzi gra terenowa związana z joannitami. Z kolei po przedstawieniu, o godz. 20:30, zaplanowane jest nocne zwiedzanie miasta (z pochodniami) oraz spotkanie z innymi złotoryjskimi zakonnikami – franciszkanami. Do godz. 23 będzie też można bezpłatnie zwiedzić wieżę widokową kościoła NNMP.
Wieczór joannitów organizuje Towarzystwo Miłośników Ziemi Złotoryjskiej we współpracy z proboszczem parafii NNMP w ramach cyklu spotkań historycznych pod hasłem „VIII wieków kościoła NNMP. Joannici w dziejach Złotoryi”. W środę pod tym samym hasłem odbyła się konferencja „VIII wieków kościoła Mariackiego”.
– W tym roku mija 800 lat od pierwszych wzmianek w o świątyni. Miało to związek ze sporem pomiędzy Arnolfem, proboszczem kościoła św. Mikołaja, a Aleksandrem, proboszczem kaplicy św. Marii, który musiał rozstrzygać sam papież Honoriusz III. Jeszcze w XII w. patronat nad kościołem Mariackim objął właśnie Zakon Maltański, który miał w Złotoryi komturię – tłumaczy historyk Roman Gorzkowski, który podczas konferencji wygłosił jeden z referatów („Kościół NNMP w dziejach miasta”). Autorem drugiego, zatytułowanego „Kościół NNMP arcydziełem sztuki sakralnej”, wygłosiła Iwona Pawłowska.
W środę w kościele wręczono też nagrody laureatom konkursów ogłoszonych przez TMMZ z okazji 800-lecia świątyni. W rywalizacji plastycznej zwyciężyli: Julia Hołówka z SP nr 1 (klasy 1-3), Marcel Woźniak z SP 1 (klasy 4-6) oraz Anna Nowakowska z ZSZ (szkoły ponadgimnazjalne). W konkursie na prezentację multimedialną najlepsi byli: Maja Hałas z SP 1 (szkoły podstawowe) oraz Klaudia Sabadach, Weronika Malińska, Marcelina Lepszy i Marcelina Sobesto z ZSZ (szkoły ponadgimnazjalne). W teście wiedzy wygrali: Olimpia Tarnowska z SP 3 (podstawówki), Agata Pupko z Gimnazjum Dwujęzycznego (szkoły gimnazjalne) i Kacper Trzaska z ZSZ (placówki ponadgimnazjalne).
Dodajmy, że w kościele Mariackim od niedzieli można oglądać wystawę poświęconą historii świątyni.
Program dzisiejszego spotkania – w załączniku.