Dwóch kolejnych pijaków za kierownicą złapali złotoryjscy policjanci. Prawa jazdy im nie zabrali, bo… obydwaj już wcześniej stracili uprawnienia do prowadzenia pojazdów i za kółko w ogóle nie powinni wsiadać. Teraz mogą za to posiedzieć nawet 5 lat – za kratkami, nie za kierownicą.
29-letni mieszkaniec powiatu lwóweckiego został zatrzymany do kontroli drogowej w środę na pl. Sprzymierzeńców w Złotoryi. Kierował samochodem osobowym marki Citroen. Jak się okazało, kierował będąc pod wpływem alkoholu. Badanie alkomatem wskazało w jego organizmie ponad 0,3 promila. Policjanci sprawdzili kierowcę w policyjnych systemach sądowych. I wyszło na jaw, że kierował on citroenem pomimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów.
Drugi z zatrzymanych to 28-letni mieszkaniec Złotoryi, który kierował samochodem osobowym marki Ford. Został zatrzymany do kontroli tego samego dnia ok. godz. 23 na ul. Hożej. W tym przypadku możemy już mówić, że policjanci schwytali przestępcę za kółkiem, bo badanie alkomatem wykazało prawie 1,8 promila alkoholu w jego organizmie.
– Dodatkowo z policyjnych systemów wynikało, że starosta złotoryjski wydał decyzję o cofnięciu mężczyźnie uprawnień do kierowania pojazdami. O dalszym losie obu mężczyzn, którzy lekceważąc sądowy zakaz i decyzję administracyjną popełnili przestępstwa, zadecyduje sąd – wyjaśnia sierż. Dominika Kwakszys, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi.
Tym wszystkim, do których jeszcze nie dotarły apele i ostrzeżenia, przypominamy konsekwencje karne kierowania pojazdami po wcześniejszym spożyciu alkoholu.
1) Jeżeli podczas kontroli drogowej policyjny alkomat wykaże zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu pomiędzy 0,2 a 0,5 promila, to uznaje się, że kierujący znajduje się w stanie po użyciu alkoholu i jest to wykroczenie zagrożone karą 10 punktów karnych, grzywną do 5 tys. zł oraz utratą prawa jazdy do 3 lat.
2) Jeżeli stężenie będzie wyższe niż 0,5 promila alkoholu we krwi, to mamy do czynienia z przestępstwem, za które grozi 10 punktów karnych, nawet do 10 lat zakazu prowadzenia pojazdów oraz kara pozbawienia wolności nawet do 2 lat.
3) Jeżeli kierujący prowadzi pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi), będąc wcześniej prawomocnie skazanym za takie samo przestępstwo lub w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za kierowanie w stanie nietrzeźwości, wówczas kara pozbawienia wolności wzrasta nawet do lat 5.
fot. www.dolnoslaska.policja.gov.pl