27 wniosków wpłynęło w ramach naboru ogłoszonego w lutym przez Stowarzyszenie „LGD Partnerstwo Kaczawskie”. Do podziału jest prawie 3,5 mln zł. Wiadomo także, że o te środki pieniężne będzie ubiegać się też kilku przedsiębiorców ze Złotoryi oraz Złotoryjskie Towarzystwo Tenisowe.
Wnioski o przyznanie pomocy w ramach pięciu naborów (tworzenie nowych przedsiębiorstw, rozwój istniejących przedsiębiorstw, rozwój ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej i kulturalnej, zachowanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego regionu, inicjatywy nakierowane na tworzenie i rozwój produktów i usług wykorzystujących zasoby lokalne) przekroczyły o ponad milion złotych limit dostępnych środków (4 753 978 zł). Z tego też tytułu dofinansowania nie otrzyma każdy złożony projekt.
- Najpierw rada stowarzyszenia dokona wyboru wniosków do dofinansowania w terminie do 45 dni od daty zakończenia naboru. Poznamy je pod koniec kwietnia. Ten wybór będzie musiał jeszcze zweryfikować Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego – wyjaśnia Marta Cieślak z LGD Partnerstwo Kaczawskie.
Wśród 5 wniosków dotyczących rozwoju ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej i kulturalnej jest również ten złożony przez Złotoryjskie Towarzystwo Tenisowe, które chce utworzyć otwartą strefę rekreacyjno-wypoczynkową z elementami historyczno-edukacyjnymi na terenie kortów tenisowych przy ul. Konopnickiej.
Ponad połowa, bo aż 14 wniosków, wpłynęło w ramach naboru dotyczącego rozwoju istniejących przedsiębiorstw. Tutaj swoje projekty złożyło także kilku złotoryjskich przedsiębiorców, m.in. Paweł Tokarski, który chce rozbudować „Zajazd u Jana” w celu poszerzenia zakresu usług i stworzenia dodatkowych miejsc pracy, czy Materiały Budowlane Posadowski (na rozszerzenie oferty gastronomicznej dla turystów przebywających w Krainie Wygasłych Wulkanów poprzez adaptację zabytkowego budynku mieszkalnego na „Restaurację pod Złotym Dębem”).
Jeśli chodzi o tworzenie nowych przedsiębiorstw, wpłynęło 5 wniosków (m.in. na mikrobrowar, ośrodek ćwiczeń psychofizycznych czy jurtę kaczawską), zaś w przypadku zachowania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego regionu – 3 (m.in. na konserwację ambony i chrzcielnicy).
Do konkursu na inicjatywy nakierowane na tworzenie i rozwój produktów i usług wykorzystujących zasoby lokalne KWW nie wpłynął żaden wniosek.
Wykaz złożonych wniosków dostępny jest na stronie internetowej stowarzyszenia.