Do końca stycznia mają czas na złożenie wniosku ci złotoryjanie, którzy chcą na koszt państwa pozbyć się eternitowych dachów w swoich domach. Urząd Miejski w Złotoryi aktualizuje wykaz obiektów zawierających azbest i po raz drugi organizuje akcję jego demontażu, transportu i unieszkodliwiania. Podczas poprzedniej z terenu miasta zniknęły 24 t tego szkodliwego materiału.
Dzięki uchwalonemu w 2016 roku „Programowi usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu gminy miejskiej Złotoryi na lata 2015-2032”, mieszkańcy zapłacą tylko 15 proc. kosztów związanych z usunięciem i utylizacją eternitu. Resztę pokryje miasto ze środków pozyskanych z Wojewódzkiego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Z dofinansowania będą jednak mogły skorzystać tylko te nieruchomości, które są ujęte w wyżej wymienionym programie. Dlatego przed złożeniem wniosku warto sprawdzić, czy nieruchomość lub działka ewidencyjna znajdują się w wykazie (publikujemy go w załączniku pod artykułem). Tym bardziej, że ratusz przygotowuje jego aktualizację.
– Jeśli nieruchomość lub działka ewidencyjna nie widnieją w wykazie, należy to zgłosić do Wydziału Gospodarki Odpadami do dnia 19 stycznia tego roku. W przypadku braku takiego zgłoszenia nieruchomość nie zostanie wpisana do programu miejskiego przy jego najbliższej aktualizacji, a tym samym jej właściciel nie będzie mógł na razie skorzystać z dofinansowania do utylizacji azbestu – mówi Grzegorz Nowodyła, naczelnik WGO w UM.
O dotację mogą się starać osoby fizyczne, osoby prawne i przedsiębiorcy, którzy są właścicielami lub użytkownikami obiektów ujętych w programie miejskim. Formularz wniosku wraz z załącznikami dostępny jest w WGO (oficyna UM, pok. 1) oraz na stronie www.zlotoryja.pl w zakładce Gospodarka odpadami/Program usuwania azbestu. Podania o dofinansowanie utylizacji azbestu będą rozpatrywane według kolejności wpływu do magistratu. Te, które zostaną złożone po 31 stycznia, będą mogły uzyskać dotację dopiero w roku 2019.
Przypomnijmy, że pierwsza w naszym mieście akcja usuwania wyrobów zawierających azbest została przeprowadzona latem ubiegłego roku. Ze Złotoryi usunięto prawie 24 t szkodliwego dla zdrowia eternitu. Utylizacja niebezpiecznych materiałów kosztowała 11 895 zł. Z możliwości usunięcia azbestu na preferencyjnych warunkach skorzystało 12 złotoryjan, którzy wcześniej złożyli odpowiednie wnioski w ratuszu. Dzięki temu, że miastu udało się pozyskać wsparcie finansowe z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz WFOŚiGW, właściciele budynków pokryli ze swojej kieszeni tylko 15 proc. kosztów utylizacji płyt eternitowych. – Dzięki dofinansowaniu usunęliśmy w zeszłym roku trochę więcej niż 10 proc. tego, co mamy do usunięcia w Złotoryi do 2032 r. – dodaje Nowodyła.
Wg przeprowadzonej w 2016 r. inwentaryzacji, na terenie Złotoryi była ponad setka budynków i innych obiektów budowlanych, których pokrycia dachowe zostały wykonane z użyciem wyrobów zawierających azbest. Znajdują się one w rękach prywatnych. Powierzchnia wszystkich dachów zbudowanych z płyt azbestowo-cementowych falistych to ok. 20 tys. m kw. Ich rozbiórka dałaby ponad 217 t szkodliwych odpadów. Po zeszłorocznej akcji na złotoryjskich budynkach pozostało jeszcze ok. 195 t azbestu. Stan techniczny dachów jest dobry, ale zgodnie z założeniami polityki państwa, mają być usunięte do 2032 r. Odpowiedzialni są za to właściciele i użytkownicy obiektów. Państwo dotuje jedynie usunięcie starego dachu wykonanego z azbestu.
Azbest to włókniste minerały występujące naturalnie w przyrodzie, stosowane m.in. w budownictwie. Na korzyść azbestu przemawiała odporność na wysokie temperatury, kwasy czy substancje żrące. Dodatkowo azbest był dźwiękoszczelny i łatwo łączył sie z innymi materiałami, takimi jak tworzywa sztuczne czy cement. W Polsce stosowany był głównie jako pokrycie dachowe (płyty faliste i płaskie), płyty elewacyjne, rury w instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych, przewody kominowe czy zsypy na śmieci. Produkcja wyrobów zawierających azbest dość szybo się rozwinęła i trwałaby pewnie do dzisiaj, jednak odkryto jego rakotwórcze działanie na człowieka i wprowadzono całkowity zakaz stosowania wyrobów zawierających ten szkodliwy materiał. W roku 2009 opracowano krajowy „Program oczyszczania kraju z azbestu na lata 2009-2032”. Jego celem jest wyeliminowanie negatywnych skutków zdrowotnych i środowiskowych poprzez sukcesywne usuwanie i unieszkodliwianie wyrobów i odpadów zawierających azbest, które można posiadać i wykorzystywać w sposób niestwarzający zagrożenia dla środowiska i zdrowia ludzi jedynie do dnia 31 grudnia 2032 r.