Jeszcze pół roku temu matka czy ojciec niepełnosprawnego dziecka, które wymaga opieki, nie mogli pobierać na nie świadczenia pielęgnacyjnego, jeśli pracowali zarobkowo. – To się zmieniło na korzyść rodziców, o czym jeszcze chyba nie wszyscy wiedzą – słyszymy w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Złotoryi. Chodzi o niemałe pieniądze, bo o prawie 3 tys. zł – tyle teraz co miesiąc mogą uzyskać opiekunowie. Kluczem są odpowiednie zapisy w orzeczeniu.
Świadczenie pielęgnacyjne to wsparcie finansowe dla osób, które sprawują opiekę nad dziećmi (nie mogą mieć ukończonych 18 lat) z niepełnosprawnością. Wynosi obecnie 2988 zł miesięcznie. Przysługuje nie tylko matce lub ojcu, ale także opiekunowi faktycznemu dziecka, innym osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, oraz rodzinie zastępczej.
By się o nie ubiegać, trzeba posiadać odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności. Mianowicie musi być w nim wskazane, że dziecko potrzebuje po pierwsze stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, a po drugie – stałego współudziału na co dzień swojego opiekuna w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji (takie orzeczenie zawiera informację w punktach 7 i 8 o treści: „wymaga”). Świadczenie można też uzyskać na podstawie orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Do końca 2023 r. przepisy zezwalały na korzystanie ze świadczenia tylko tym rodzicom, którzy zrezygnowali z zatrudnienia, by sprawować opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem. To był podstawowy warunek. Od 1 stycznia te zasady się jednak zmieniły – na korzyść rodziców. Nowe prawo wprowadziło bowiem możliwość łączenia aktywności zawodowej, i to bez żadnych ograniczeń, z pobieraniem świadczenia pielęgnacyjnego. Należy się ono również opiekunom dziecka, którzy są emeryturze lub rencie albo mają status rolnika.
To bardzo istotna zmiana, bo rozszerza krąg osób uprawnionych. Tyle że prawdopodobnie nie wszyscy potencjalnie zainteresowani o niej wiedzą.
– Przekazaliśmy informację o nowych uprawnieniach tym mieszkańcom Złotoryi, o których mamy wiedzę, ponieważ korzystali u nas wcześniej z innego rodzaju pomocy – zasiłku pielęgnacyjnego. Uświadomiliśmy im, że jeśli tylko dziecko nie ukończyło 28. roku życia, świadczenie pielęgnacyjne im się należy bez względu na to, czy pracują czy nie. Nie chcielibyśmy, żeby te pieniądze komuś przepadały, to dość znaczna kwota, zwłaszcza w sytuacji, gdy dziecko potrzebuje rehabilitacji – tłumaczy Sylwia Maliszewska, kierowniczka sekcji świadczeń rodzinnych złotoryjskiego MOPS-u.
I dodaje zaraz: – Przychodzą też jednak do nas osoby, które dotychczas nie miały z nami kontaktu, a o nowych zasadach dowiedziały się pocztą pantoflową. Tłumaczą, że nie wiedziały wcześniej, że mogą się starać o takie wsparcie. Przypuszczamy, że takich opiekunów niepełnosprawnych dzieci, którzy dotąd nie korzystali z zasiłków, jest więcej w Złotoryi. Dlatego staramy się jak najszerzej rozpropagować tę informację. I zachęcamy do kontaktu z nami, zwłaszcza osoby, które mają nowe orzeczenia. Warto przyjść do nas, by uzyskać wiedzę o należnych świadczeniach.
W tej chwili świadczenie pielęgnacyjne pobiera w Złotoryi 60 osób. Osiem z nich złożyło wniosek już w tym roku, po zmianie przepisów. Wcześniej nie miały do niego uprawnień.
Jest jeszcze jedna bardzo istotna nowość. Otóż obecnie obowiązujące przepisy pozwalają na wypłacanie świadczenia na każde niepełnosprawne dziecko w rodzinie (jeśli posiada odpowiednie orzeczenie).
– Są w mieście rodziny z dwójką, a nawet trójką niepełnosprawnych dzieci. Dotąd pobierały świadczenie tylko na jedno z nich, bo np. ojciec pracował. Teraz mogą na każde oddzielnie, nawet przy pracującym rodzicu, ponieważ wysokość świadczenia pielęgnacyjnego jest podwyższana o 100 proc. na drugą i każdą kolejną osobę, nad którą sprawowana jest opieka – dodaje pani Sylwia.
Wnioski o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego na nowych zasadach można składać w złotoryjskim MOPS-ie drogą tradycyjną (pisemnie) lub elektroniczną za pośrednictwem portalu Emp@tia (empatia.mpips.gov.pl). Więcej informacji pod telefonem: 76 878 34 29 wew. 5.
Filtry