Na „blokach” przy Broniewskiego chcą mieć tężnię – taką, jaka stoi w Rynku i jaka ma stanąć u sąsiadów na drugim końcu ulicy. To jedna z próśb mieszkańców, która pojawiła się wczoraj podczas dwóch ostatnich spotkań konsultacyjnych w sprawie zagospodarowania podwórek przewidzianych do rewitalizacji w drugim etapie.
Zacznijmy od ostatniego zebrania, które odbyło się na podwórzu za budynkiem przy ul. Władysława Broniewskiego 23, czyli tzw. dawnym ZOMO. To dość duży teren. Zmieści się tu boisko do koszykówki z poliuretanową nawierzchnią, plac zabaw, siłownia zewnętrzna, a nawet tężnia solankowa z ławeczkami. Do tego oczywiście trawniki i utwardzone parkingi z miejscami na 31 samochodów.
Mieszkańcy nie mieli większych uwag do poprawionej koncepcji, którą pracownicy magistratu przedstawili na środowym spotkaniu. Zasugerowali jedynie, żeby nawierzchnię ciągu jezdno-pieszego wykonać z asfaltu, a nie kostki betonowej. – Zimą trudno będzie po niej wyjechać z podwórza, nawet jeśli się ją posypie piaskiem z solą – wyjaśniali. Urzędnicy się nie upierali przy kostce, zaznaczyli także, że wezmą pod uwagę zmianę profilu wyjazdu na ul. Broniewskiego, żeby nie był tak stromy. Inna uwaga lokatorów dotyczyła miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych. We wstępnym projekcie są 2, a mieszkańcy chcieliby ich więcej. – Mamy tu trochę takich osób – tłumaczyli, proponując, by dla niepełnosprawnych przeznaczyć 4 miejsca znajdujące się najbliżej wejścia do budynku.
Wśród mieszkańców nie ma większych sporów co do kształtu podwórka po rewitalizacji, ale na spotkaniu pojawił się właściciel sąsiedniej działki, zabudowanej domem jednorodzinnym. Zaznaczył, że nie zgodzi się na to, by samochody parkowały tuż przy płocie jego posesji, na placu manewrowym. Dlatego uzgodniono, że plac manewrowy zostanie przeniesiony na drugą stronę osiedlowej uliczki, a w jego miejsce przy płocie pojawi się trawa oraz 2-3 miejsca postojowe w układzie równoległym do drogi, odsunięte od granic działki.
Dużo więcej sporów i kontrowersji było natomiast na wcześniejszym spotkaniu, na podwórzu przy Broniewskiego 2, 4, 6 i 8. Pojawiło się na nim ok. 30 osób – kilka razy więcej niż podczas pierwszych konsultacji przeprowadzonych w grudniu. Przebiegająca początkowo w spokojnej atmosferze dyskusja przerodziła się z czasem – tak jak na wcześniejszych zebraniach w innych częściach miasta – w wypominanie, kto komu będzie parkował pod oknem. Mieszkańcy „szóstki” chcą, by ograniczyć liczbę miejsc postojowych pod ich budynkiem, nie życzą sobie bowiem, żeby jeździli im pod oknami i kurzyli ci spod „ósemki”, czyli sąsiedniego bloku. Kilku miejsc dla aut nie chcą mieć też pod oknami łazienki osoby mieszkające pod „dwójką”. Ostatecznie stanęło na tym, żeby parkingi jak najbardziej odsunąć od budynków – powstaną prawdopodobnie w miejscu trawnika przylegającego do jezdni na Broniewskiego i wzdłuż dojazdu do bloków nr 4 i 6, co będzie się wiązało z lekkim jego przesunięciem.
Mieszkańcy osiedla zawnioskowali też o wycięcie dużego świerku rosnącego między budynkami nr 2 i 4 oraz innego drzewa, które pochyla się nad placem zabaw. Co do lokalizacji samego placu też mieli uwagi, twierdząc, że wiatry wiejące na osiedlu nanoszą często liście i uniemożliwiają zabawę dzieciom. – Dobrze byłoby te teren jakoś osłonić – tłumaczyli urzędnikom, wśród których byli burmistrz Robert Pawłowski i jego zastępca Paweł Kulig. Kolejne pytanie dotyczyło latarni przy parku i jej przesunięcia – tam, gdzie stoi teraz, przeszkadza dzieciom w zjeżdżaniu z górki.
Urząd ma również rozważyć, czy na podwórzu nie dałoby się ustawić tężni. Poprosili o nią mieszkańcy, którzy widzieli tę zainstalowaną na zapleczu Rynku. – Pięknie by z nią było, jakby jeszcze ławki obok zrobiono, to byłoby gdzie odpocząć – podkreślali.
Dodajmy, że wstępna koncepcja zakłada również przebudowę boiska przy parku i zmianę jego nawierzchni na bezpieczniejszą, przesunięcie wiaty śmietnikowej bliżej wjazdu w Broniewskiego oraz remont osiedlowych uliczek, w tym tej prowadzącej do garaży. Zainstalowane mają być też kamery monitoringu miejskiego.
Ostateczne koncepcje zmian na podwórkach przy Broniewskiego, na podstawie których zostanie przygotowana dokumentacja projektowa, magistrat przedstawi po tym, jak spłyną wszystkie uwagi od mieszkańców. Mają na to czas do 15 kwietnia. Mogą je wysyłać na adres podworka@zlotoryja.pl lub zgłaszać poprzez stronę miejską w zakładce poświęconej konsultacjom (wystarczy kliknąć TUTAJ).