Złotoryjanie będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań przesiewowych, które pozwolą na szybsze wykrycie ewentualnych chorób nowotworowych, a w konsekwencji zwiększą szansę na wyleczenie. Akcja diagnostyczna rusza zaraz po świętach wielkanocnych w Przychodni Rejonowej w Złotoryi. Zostanie sfinansowana z budżetu miasta.
Ryzyko zachorowania na raka rośnie wraz z wiekiem. Dużo bardziej narażone są osoby po 50. roku życia, dlatego powinny częściej decydować się na badania profilaktyczne. Statystyki pokazują, że np. w przypadku nowotworu jelita grubego – schorzenia onkologicznego, które obok raka płuc, raka prostaty czy raka piersi najczęściej zabija Polaków – 9 na 10 pacjentów ma ponad 50 lat.
Jednym z najchętniej stosowanych badań w diagnostyce onkologicznej (a także w prognozowaniu raka) jest oznaczenie w surowicy CEA – antygenu karcynoembrionalnego. Wzrost stężenia tego markeru w krwi obserwowany jest w przypadku: 70 proc. nowotworów jelita grubego, w ponad 65 proc. zachorowań na niedrobnokomórkowego raka płuc, 55 proc. nowotworów trzustki, 50 proc. nowotworów żołądka, 40 proc. nowotworów piersi i szyjki macicy, a także 25 proc. nowotworów jajników.
Badanie poziomu CEA kosztuje ok. 50 zł. Mieszkańcy Złotoryi w wieku 50+ będą je mogli wykonać za darmo od 2 kwietnia do 30 czerwca w miejskiej lecznicy przy ul. Kwiskiej – i to niezależnie od tego, do której przychodni są zapisani. Wystarczy się wcześniej zarejestrować przez telefon i przyjść na pobranie krwi do gabinetu nr 11 w dniach od poniedziałku do piątku w godz. 9:30-10:15.
Przychodnia Rejonowa w Złotoryi – największa tego typu placówka w mieście – przygotowała też badania przesiewowe dla młodszych pacjentów, w wieku 20-49 lat. Będą mogli sobie bezpłatnie sprawdzić stężenie TSH w surowicy. To hormon tyreotropowy, który jest najczulszym badaniem wykrywającym zaburzenia czynności tarczycy (łącznie z zaburzeniami bezobjawowymi) – gruczołu, który ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, w szczególności dla regulacji procesów metabolicznych (przemiany materii, wzrastania, dojrzewania oraz płodności).
Chorą tarczycę ma co piąty Polak, w zdecydowanej większości są to kobiety. Wiele osób nie jest jednak świadomych choroby i dowiaduje się o niej przypadkiem w trakcie wizyty kontrolnej u lekarza, po latach od wystąpienia pierwszych objawów mylonych ze zmęczeniem czy osłabieniem. Depresja, zaburzenia rytmu serca czy niewydolność krążenia mogą być właśnie następstwem zaburzeń tarczycy. Lekarze notują też ciągły i bardzo dynamiczny wzrost zachorowań na nowotwory tego gruczołu.
Badanie TSH będzie można wykonać w tym samym terminie, w tym samych dniach i godzinach oraz w tym samym miejscu co badanie CEA: od 2 kwietnia do 30 czerwca, od poniedziałku do piątku, w godz. 9:30-10:15 w gabinecie nr 11. Rejestracja również odbywa się telefonicznie w godz. 10-13 pod numerem telefonu 76 506 54 11.
Na pobranie krwi do obu badań można zgłosić się po posiłku – nie trzeba być na czczo. Nie należy jednak przychodzić z przeziębieniem, gorączką czy infekcją.
Przypomnijmy, że Ale CEA i TSH nie będzie pierwszą w tym roku akcją przesiewową finansowaną ze środków gminy miejskiej. W połowie marca ponad 140 uczniów ze złotoryjskich podstawówek zostało objętych badaniami okulistycznymi. Prawie 10 proc. z nich trafi do dalszej diagnostyki u specjalisty (pisaliśmy o tym TUTAJ).
– Te badania są ważną częścią naszych działań, które mają na celu zapewnienie jak najlepszego rozwoju złotoryjskich dzieci. Ich wyniki wykorzystujemy do analiz i odpowiedniego dostosowania profilaktyki zdrowotnej w kolejnych latach. Przede wszystkim jednak dają dzieciom z wadami wzroku wykrytymi we wczesnej fazie większą szansę na wyleczenie – podkreśla Paweł Kulig, zastępca burmistrza, który jest odpowiedzialny w ratuszu m.in. za sprawy oświatowe.
Urząd Miejski w Złotoryi finansuje jednak w ostatnich latach nie tylko badania diagnostyczne dla złotoryjan. Od kilku lat miasto prowadzi jesienią akcję szczepień przeciwko grypie. Początkowo na bezpłatne szczepionki mogli liczyć tylko seniorzy, ale w ubiegłym roku program rozszerzono na wszystkich mieszkańców pełnoletnich w wieku do 64 lat (starsi byli uodparniani w ramach akcji NFZ).
Filtry