Znamy już wszystkich kandydatów w wyborach do rady powiatu złotoryjskiego. O miejsce przy stole obrad w starostwie walczą 173 osoby, z czego 53 w samej Złotoryi. Głosowanie już za miesiąc, 7 kwietnia.
Biorąc pod uwagę liczbę komitetów i kandydatów, wybory do rady powiatu cieszą się w tym roku dużo większym zainteresowaniem niż w 2018 r. (wtedy na 6 listach było tylko 145 osób). O mandat będzie jednak dodatkowo trudniej niż poprzednio, bo zmniejszyła się liczba miejsc w radzie – z 17 do 15. To efekt niekorzystnych zmian demograficznych i spadku populacji powiatu poniżej 40 tys. mieszkańców. Złotoryjanie wybiorą nie 6, lecz 5 radnych, z kolei w okręgu obejmującym gminy Pielgrzymka i Zagrodno zamiast 4 radnych będzie 3. W pozostałych dwóch okręgach: gminie wiejskiej Złotoryja oraz w Świerzawie i Wojcieszowie liczba mandatów pozostała bez zmian (odpowiednio 3 i 4).
Kandydatów wystawiły w tym roku 4 lokalne komitety (niepartyjne): KWW Ekologiczni 2024, KWW Lepsza Przyszłość Powiatu, KWW Nie dla Partii Politycznych w Samorządzie i KWW Wspólnota Powiatowa oraz 4 ogólnopolskie: KKW Koalicja Obywatelska, KKW Lewica, KKW Prawo i Sprawiedliwość oraz KKW Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni.
Bardzo mocna wydaje się lista komitetu Lepsza Przyszłość Powiatu, którą firmuje startujący z 1. miejsca Robert Pawłowski, obecny burmistrz Złotoryi, który po kwietniowych wyborach samorządowych żegna się z ratuszem. Na tej samej liście znajdziemy również byłego burmistrza Ireneusza Żurawskiego. Obu panów, którzy łącznie kierowali miastem przez prawie 22 lata, przedziela Paweł Macuga – radny powiatu przez ostatnie dwie kadencje i prezes RPK. Startuje z nimi również Danuta Boroch, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 3.
Ekologiczni 2024 to lokalny komitet utworzony przez Pawła Okręglickiego, który po jednokadencyjnej przygodzie w złotoryjskiej radzie miejskiej chce wrócić do rady powiatu (zasiadał w niej w latach 2010-2018). To najkrótsza lista ze wszystkich, jest na niej tylko 5 nazwisk.
Złotoryjska lista trzeciego z lokalnych komitetów, Wspólnota Powiatowa, to „lista skarbników”. Otwiera ją Aleksander Ciempka, wieloletni współpracownik m.in. Ryszarda Raszkiewicza, który odpowiadał za finanse powiatu złotoryjskiego w latach 2003-2017. Zamyka natomiast listę Agnieszka Gralak-Słonina, która skarbnikiem powiatu była po Ciempce.
Czwarty lokalny komitet – Nie dla Partii Politycznych w Samorządzie – firmuje Marcin Zawiślak z klubu honorowych dawców krwi w Złotoryi, który ostatnio pokazuje się z Tymoteuszem Myrdą z Bezpartyjnych Samorządowców, członkiem zarządu województwa dolnośląskiego współodpowiedzialnym m.in. za stan dróg wojewódzkich prowadzących do Złotoryi.
Większość obenych radnych powiatowych reprezentujących Złotoryję startuje z komitetów ogólnopolskich. I tak, wicestarosta Rafał Miara jest „jedynką” na liście Lewicy.
Numerem 1 na liście Koalicji Obywatelskiej jest Ryszard Raszkiewicz, były starosta złotoryjski, który kierował powiatem – z kilkuletnią przerwą – w latach 1998-2018. (Obecny starosta Wiesław Świerczyński, który w poprzednich wyborach wywalczył mandat z listy KO w Złotoryi, teraz startuje z tego samego komitetu, ale w gminie wiejskiej Złotoryja.)
Listę Prawa i Sprawiedliwości otwiera z kolei Anna Melska, wieloletnia radna rady powiatu. Wśród kandydatów nie ma innego radnego PiS-u piastującego obecnie mandat ze Złotoryi – Władysława Grockiego, który zasłynął kontrowersyjnymi wypowiedziami podczas protestów ulicznych złotoryjanek po wyroku TK w sprawie aborcji.
W wyborach do rady powiatu w Złotoryi wystartuje również Trzecia Droga. Tutaj listę otwiera Michał Sobczyszak.
Jak wyglądają listy poszczególnych komitetów w pozostałych trzech okręgach, czyli gminie wiejskiej Złotoryi (okręg nr 2), Świerzawie i Wojcieszowie (okręg nr 3) oraz Pielgrzymce i Zagrodnie (okręg nr 4)?
KWW Ekologiczni 2024
KWW Lepsza Przyszłość Powiatu
KWW Nie dla Partii Politycznych w Samorządzie
KWW Wspólnota Powiatowa
KKW Koalicja Obywatelska
KKW Lewica
KKW Prawo i Sprawiedliwość
KKW Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni