Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Kaczawskie” realizuje od lutego br. operację własną pn. „Kaczawska inicjatywa szansą na aktywizację i integrację osób zagrożonych wykluczeniem społecznym”.
Projekt skierowany jest do osób, które ukończyły 60 lat lub mają niepełnosprawność w stopniu lekkim oraz zamieszkują na terenie Partnerstwa Kaczawskiego. Jego celem jest m.in. aktywacja, integracja oraz zachęcanie do aktywnego udziału w życiu społecznym.
W ramach projektu odbył się wyjazd integracyjno-studyjny do Bolkowa i Radzimowic, w którym uczestniczyli mieszkańcy gminy wiejskiej i miasta Złotoryi.
Pierwszym punktem wycieczki był zamek w Bolkowie, gdzie uczestnicy mogli zobaczyć wiele ciekawych miejsc oraz zwiedzić muzeum. – Kustosz zamku Adam Łaciuk opowiedział nam o historii i innych ważnych kwestiach związanych z obiektem. Okazało się, że wielu z nas było tu po raz pierwszy w życiu – wspominają uczestnicy.
Następnie wycieczkowicze udali się do gospodarstwa agroturystycznego „Dom Chleba” w Radzimowicach, gdzie zostali przywitani przez właścicieli Władysławę Gil i Wiktora Urbańczyka. – Zostaliśmy zapoznani z całym gospodarstwem, pan Wiktor opowiedział nam o działalności gospodarstwa, o uprawie orkiszu i jego przetwarzaniu. Specjalnością gospodarstwa jest właśnie ekologiczna uprawa orkiszu, który jest przerabiany m.in. na mąki, kasze, makarony, ciasta i chleby – dodają uczestnicy projektu.
Kolejne punkty wizyty stanowiły warsztaty wyrabiania i pieczenia orkiszowych podpłomyków oraz wizyta w zagrodzie ekologicznej Biobudownictwo – budowa ze słomy i gliny.
- To był bardzo udany wyjazd, zarówno pod względem integracji, jak i aktywizacji oraz edukacji. Uczestnicy wyrażali swoje zadowolenie z poznania w tym dniu ciekawych, aktywnych i przedsiębiorczych ludzi oraz przepięknych miejsc. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w tym wydarzeniu, wspaniałą atmosferę i duże zaangażowanie. Podziękowania kierujemy również do Adama Łaciuka oraz Natalii Mataczyńskiej z Urzędu Miejskiego w Bolkowie za przekazanie uczestnikom wyjazdu materiałów promocyjnych. Dziękujemy także państwu Władysławie Gil i Wiktorowi Urbańskiemu – dziękuje Marta Cieślak ze stowarzyszenia LGD Partnerstwo Kaczawskie.
Wyjazd współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej z EFRROW, działanie M19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach Inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” , w ramach realizacji Operacji własnej nr 2/2018/OW p.n. „Kaczawska Inicjatywa szansą na aktywizację i integrację osób zagrożonych wykluczeniem społecznym”.