Od poniedziałku trwa głosowanie w ramach złotoryjskiego budżetu obywatelskiego. Możemy wybierać spośród ośmiu projektów, zarówno infrastrukturalnych, jak i społecznych. Do środy do południa głos oddało 170 złotoryjan. Czas jest do 10 czerwca.
Tegoroczny budżet obywatelski wszedł w decydującą fazę: wybór zadań do realizacji. Nie na wszystkie propozycje mieszkańców starczy pieniędzy (do rozdania jest 100 tys. zł), dlatego potrzebne jest głosowanie. To sami złotoryjanie zdecydują, które projekty są najbardziej trafne.
Przypomnijmy, że prawo do oddania głosu przysługuje każdemu mieszkańcowi miasta, niezależnie od tego, w jakim jest wieku. W przypadku osób, które nie ukończyły 18. roku życia, wymagana jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego (można ją pobrać TUTAJ).
Głosowanie polega na wybraniu jednego projektu z listy zadań. Głosować można tylko jeden raz. Cały proces odbywa się elektronicznie – poprzez platformę internetową zlotoryja.budzet-obywatelski.org (wystarczy kliknąć TUTAJ). Głos jest ważny, jeżeli osoba uprawniona wpisała numer wybranego zadania, a także swoje dane osobowe oraz wyraziła zgodę na przetwarzanie tych danych osobowych. Niedopełnienie któregokolwiek z tych wymogów spowoduje, że głosowanie będzie nieważne.
A spośród jakich projektów możemy wybierać?
Zadanie nr 1 nosi nazwę „Projekt świetlny: Modernizacja oświetlenia ulicznego poprzez instalację nowoczesnych lamp przyjaznych dla środowiska”. To inicjatywa, która zakłada zakup i instalację na ul. Widok energooszczędnej i ekologicznej latarni ulicznej. Ma ona zwiększyć bezpieczeństwo oraz poprawić komfort mieszkańców (więcej o tej propozycji można przeczytać TUTAJ).
Projekt nr 2 to „Rodzinne weekendy z tenisem”. To inicjatywa znana już z poprzednich edycji złotoryjskiego budżetu obywatelskiego. Polega na tym, że od czerwca do października dwa razy w miesiącu organizowana byłaby nauka, ćwiczenia i doskonalenie gry na kortach tenisowych przy ul. Konopnickiej, a do tego turnieje oraz spotkania międzypokoleniowe z rakietą i rywalizacją rekreacyjno-sportową (z możliwością bezpłatnego wypożyczenia sprzętu tenisowego). Szczegóły dostępne są TUTAJ.
Trzecia propozycja to „Ekologiczny plac zabaw” przy Przedszkolu Miejskim nr 2 na ul. Górniczej. Teren zielony miałby być doposażony w wiatę edukacyjną dostosowaną do osób w różnym wieku oraz z niepełnosprawnością ruchową. W ten sposób placówka stworzyłaby ogólnodostępną i atrakcyjną przestrzeń na świeżym powietrzu, łączącą naukę z dobrą i bezpieczną zabawę, promując jednocześnie świadomość ekologiczną i troskę o środowisko naturalne (więcej informacji znajduje się TUTAJ).
Projekt nr 4 to „Sensoryczny kącik zabaw w ogrodzie Przedszkola Miejskiego nr 1 w Złotoryi”, czyli przestrzeń edukacyjna do organizacji eksperymentów, rozbudzania kreatywności dziecięcej oraz obserwacji. Kącik ma być miejscem sprzyjającym aktywnemu wypoczynkowi i doświadczeniom zmysłowym (pełen opis tej inicjatywy dostępny jest TUTAJ).
Zadania piąte nosi nazwę „Jesienny Festiwal Zdrowia” i polega na organizacji warsztatów z zakresu zdrowego stylu życia, prelekcji dotyczących medycyny naturalnej i profilaktyki zdrowia. Wydarzenia miałyby być prowadzone przez specjalistów. Celem projektu jest zwiększenie świadomości oraz wiedzy złotoryjan, a także ich uwrażliwienie na problemy zdrowotne i zdrowe żywienie (więcej o tym TUTAJ).
Propozycja nr 6 to „Kącik przyrodniczo-ekologiczny przy kopalni Aurelia”. Chodzi o doposażenie terenu przy sztolni poprzez zamontowanie urządzeń edukacyjnych z tematyki przyrodniczo-edukacyjnej: dwustronnych tablic oraz gier z obracanym kołem, w formie labiryntu, o tematyce przyrodniczej i związanej z ochroną środowiska. Służyłyby jako pomoce naukowe podczas lekcji w plenerze (szczegóły można znaleźć TUTAJ).
„Złotoryjska Liga Tenisa Stołowego w ramach Kącika Tenisa Stołowego” to zadanie nr 7. Jest również kontynuacją z lat poprzednich. Tegoroczna edycja to 70 godzin zajęć tenisa stołowego od lipca do października, cztery turnieje eliminacyjne oraz turniej finałowy w listopadzie. Przewidziane jest przeprowadzenie 35 zajęć w hali „Tęcza” (więcej o tej inicjatywie można przeczytać TUTAJ).
I wreszcie ostatnie zadanie, nr 8, czyli „Szachy w plenerze”. Chodzi o stworzenie w Złotoryi specjalnie przystosowanej przestrzeni miejskiej, w której każdy mieszkaniec mógłby w bezpieczny sposób rozgrywać pojedynki szachowe na specjalnie wykonanej szachownicy (z kostek brukowych) o wymiarach 7 na 7 m. Do tego projekt zakłada montaż betonowego stołu wyposażonego w 4 miejsca siedzące wraz zamieszczonymi na nim planszami do szachów/warcabów oraz do gry w chińczyka (więcej szczegółów znajduje się TUTAJ).
fot. Kadronowo/FB Miasto Złotoryja
Filtry