Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Złotoryi przypomina, że co roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu.
Państwa członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ustanowiły go w 1987 r., aby zwrócić uwagę świata na tytoniową epidemię oraz możliwe do uniknięcia choroby i zgony, które powoduje.
Tegoroczne hasło kampanii Światowego Dnia bez Tytoniu brzmi „Młodzież wkracza i zabiera głos #TobaccoExposed”.
Celem kampanii jest ochrona młodych ludzi przed wpływem przemysłu tytoniowego. Działania podjęte przez WHO w mediach społecznościowych są kontynuacją strategii „dla młodzieży przez młodzież”, w ramach której będą oni protestować przeciwko manipulacyjnym taktykom przemysłu tytoniowego oraz wskazywać na jego szkodliwy wpływ na zdrowie, sprawiedliwość społeczną i środowisko.
Obecnie jednym z największych problemów dotyczących uzależnień wśród młodych ludzi są e-papierosy. To najpopularniejsza używka nikotynowa wśród młodzieży w wieku szkolnym.
Do ich codziennego używania przyznaje się blisko połowa uczniów (47,6 proc.), z czego co piąty sięga po e-papierosy jednorazowe głównie ze względu na szeroką dostępność oraz atrakcyjne smaki i zapachy.
Palący nastolatek staje się przeważnie palącym dorosłym. Palenie przez dzieci i młodzież w wieku szkolnym wywołuje jeszcze większe szkody, niż palenie przez dorosłe osoby.
Badacze stwierdzili, że uczniowie palący osiągają o 25 proc. gorsze wyniki w nauce, na odrabianie zadań potrzebują więcej czasu, gorzej uczą się na pamięć, w badaniach testowych popełniają więcej błędów.
Dzieci palące mają niższy wzrost, mniejszą wagę ciała, mniejszy obwód klatki piersiowej. Osiągają gorsze wyniki w sporcie. E-papierosy można kupić bez większego trudu. Są łatwo dostępne dla młodych ludzi, którzy chętnie w ten sposób manifestują swoją dorosłość i niezależność. Szacuje się, że 37 milionów młodych ludzi w wieku 13-15 lat używa tytoniu.
Według najnowszych danych aż 24 proc. Polaków deklaruje, że codziennie pali papierosy.
Na szczęście liczba palaczy w Polsce maleje z roku na rok, co oznacza, że ludzie mają coraz większą świadomość skutków palenia, wśród których najbardziej niebezpieczne są nowotwory oraz choroby układu oddechowego.
Najwięcej nałogowych palaczy znajduje się w przedziale wiekowym 40–59 lat w przypadku mężczyzn oraz 30–39 lat w przypadku kobiet. W całej Unii Europejskiej nałóg palenia dotyczy 30 proc. społeczeństwa. Palenie tytoniu nie tylko powoduje utratę zdrowia, ale i pogarsza wygląd skóry oraz zaostrza stan wielu schorzeń skórnych np. trądziku młodzieńczego.
Światowy Dzień bez Tytoniu 2024 to nie tylko czas refleksji nad jego szkodliwością, lecz przede wszystkim apel do młodzieży i dorosłych, aby wspólnie angażowali się w dbanie
o zdrowie przyszłych pokoleń. Obchody tego dnia stanowią doskonałą okazję do zrozumienia, jakie konkretne kroki możemy podjąć w walce z epidemią tytoniową.
Edukacja i świadomość odgrywają tutaj kluczową rolę. Informowanie młodzieży o zagrożeniach związanych zarówno z paleniem tytoniu, jak i używaniem e-papierosów jest niezbędne, aby mogli podejmować świadome decyzje dotyczące własnego zdrowia.
Rzucanie palenia to proces, który rozpoczął się w chwili, w której człowiek zadaje sobie pytanie „a może rzucić?”. Nie każdy potrafi sobie z nim poradzić jednak sam. W tym celu można zadzwonić do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108), dla telefonów komórkowych 22 211 80 15. Pracujący tam eksperci od poniedziałku do piątku, w godzinach 9-21 oraz w soboty, w godzinach 9-15 udzielają porad, proponują wspólną pracę nad znalezieniem motywacji do rzucenia palenia, pomagają w opracowaniu indywidualnego planu działania.
Filtry