1 kwietnia otworzyło się kolejne okno transferowe. Ubezpieczeni mogą zdecydować, czy chcą, by część ich składki na ubezpieczenie emerytalne była w całości zapisywana na subkontach w ZUS, czy też przekazywana częściowo do OFE.
– Każdy musi podjąć decyzję sam, czy chce pełne składki zostawić na swoim koncie emerytalnym w ZUS czy też część z nich skierować do otwartych funduszy emerytalnych. W tym roku tego wyboru mogą dokonać osoby, które do sierpnia 2024 nie osiągną jeszcze wieku 50 lat w przypadku pań (kobiety urodzone od 1974 r.) lub wieku 55 lat w przypadku mężczyzn (mężczyźni urodzeni od 1969 r.) – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku.
Według rzeczniczki, chodzi o to, że zgodnie z przepisami dla osób, które są w wieku o 10 lat niższym od wieku emerytalnego, uruchamiany jest „suwak bezpieczeństwa”. Oznacza to, że ZUS nie przekazuje już składek do OFE, a OFE stopniowo przekazuje zgromadzone przez siebie środki do ZUS, które Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapisuje na indywidualnym subkoncie ubezpieczonego.
Przedmiotem decyzji osób ubezpieczonych jest jedynie 2,92 proc. podstawy wymiaru składki, które może trafiać na ich rachunek OFE albo na subkonto ZUS.
Odprowadzana przez pracodawcę do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składka emerytalna wynosi 19,52 proc. wynagrodzenia brutto wraz ze wszystkimi dodatkami pieniężnymi (tzw. podstawa wymiaru). W przypadku osoby, która zdecydowała się na przekazywanie składki do otwartego funduszu emerytalnego – 12,22 proc. wynagrodzenia brutto wraz ze wszystkimi dodatkami pieniężnymi ewidencjonowane jest na koncie ubezpieczonego w ZUS, 4,38 proc. na subkoncie w ZUS a 2,92 proc. na rachunku w OFE.
W przypadku osoby, która zdecydowała się na odprowadzanie składki emerytalnej wyłącznie do ZUS – 12,22 proc. wynagrodzenia ewidencjonowane jest na koncie ubezpieczonego w ZUS, zaś 7,3 proc. na subkoncie w ZUS.
– Żeby poinformować nas o swojej decyzji, klient musi przekazać do ZUS wypełnione „Oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych”. Może to zrobić do 1 lipca 2024 r. Brak oświadczenia oznaczał będzie kontynuowanie dotychczasowego sposobu gromadzenia środków emerytalnych – wyjaśnia Kowalska-Matis.
Formularz o symbolu ZUS-US-OFE-03 dostępny jest na portalu Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, na stronie internetowej www.zus.pl, w każdej placówce ZUS w sali obsługi klientów.
Oświadczenie można przekazać do ZUS elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, osobiście (można go złożyć w każdej placówce ZUS w sali obsługi klientów) lub wysłać pocztą na adres dowolnego oddziału ZUS.
Więcej informacji TUTAJ.
Filtry