W Złotoryi został zatrzymany 54-latek, który jechał elektryczną hulajnogą, będąc pod wpływem alkoholu.
– Badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna ma w organizmie 1,6 promila alkoholu. Za popełnione wykroczenie otrzymał mandat w wysokości 2500 zł – informuje asp. Dominika Kwakszys, oficer prasowa KPP w Złotoryi.
W ramach trwającej ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej pod nazwą „Jednośladem bezpiecznie do celu” złotoryjscy policjanci przypominają, że kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Prędkość dopuszczalna to 20 km/h. Gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów osoba na hulajnodze elektrycznej jest obowiązana do korzystania z jezdni, pod warunkiem, że dopuszczalna prędkość wynosi nie więcej niż 30 km/h.
Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad:
- jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
- zachowanie szczególnej ostrożności,
- ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.
Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.
Przepisy zabraniają:
- kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
- przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów,
- ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów,
- jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy,
- czepiania się pojazdów.
Filtry