Zapraszamy do Złotoryjskiego Ośrodka Kultury na komediowy spektakl teatralny na żywo.
Będzie to fikcyjne spotkanie dwóch wielkich kompozytorów baroku: Bacha i Haendla w sztuce Paula Barza.
Spektakl grany jest od roku 1986 r. Wersja telewizyjna z 1990 r., w reżyserii Kazimierza Kutza, znalazła się w Złotej Setce Teatru Telewizji.
Jerzy Fryderyk Haendel i Jan Sebastian Bach, to kompozytorzy urodzeni w tym samym 1685 r., którzy nigdy nie poznali się osobiście, chociaż doskonale znali swoją twórczość.
Jan Sebastian Bach, skromny kantor w kościele św. Tomasza, wielokrotnie zabiegał o rozmowę ze sławnym rodakiem, niestety Jerzy Fryderyk Haendel, osiadły w Londynie, podziwiany i rozchwytywany przez całą Europę, wiecznie w drodze, bohater skandali, zapatrzony w siebie „czarujący potwór”, unikał osobistej konfrontacji z kolegą po fachu.
Co mieliby sobie do powiedzenia, gdyby doszło do takiego spotkania?
Taką sytuację wyobraził sobie niemiecki pisarz, muzykolog i krytyk sztuki, Paul Barz.
„Kolacja na cztery ręce” to pasjonujący, pełen humoru, pojedynek dwóch wielkich osobowości.
Haendel przełamuje swoją pychę i zaprasza rywala na uroczystą kolację w Hotelu Turyńskim w Lipsku. Bach (skromny i ubogi kantor z Lipska, ojciec dwadzieściorga dzieci, który nigdy nie był zagranicą i który nie otrzymywał pieniędzy za swoje kompozycje) schyla się przed „królem muzyki” w głębokim, pokornym ukłonie. Udobruchany Haendel serwuje trunki i potrawy, którymi chce zaimponować prowincjuszowi. Z czasem, w coraz bardziej szczerej rozmowie, zmieniają się relacje bohaterów spotkania.
Haendel przyznaje się do samotności, tęsknoty za spokojnym życiem rodzinnym, skarży się na nadchodzącą starość i na nieustanną walkę z ludzką podłością, na przymus ciągłego udowadniania swojej wielkości i zachowania pozycji, na zależność od tych, którzy dobrze płacą.
Przy kurczącej się wielkości gospodarza kolacji, skromny kantor odzyskuje poczucie wartości, dociera do niego, że całe życie posiadał przywilej cieszenia się swoją muzyką pisaną dla przyjemności a nie na zlecenie.
Bilety w sekretariacie ZOK (tel. 76 8783374) oraz na stronie www.kupbilecik.pl.
Cena 90 zł.
Filtry