Do zakończenia roku zostało niewiele czasu. Złotoryjscy policjanci radzą jak bezpiecznie obchodzić się z petardami i fajerwerkami.
W dzisiejszych czasach petardy czy sztuczne ognie to niemal obowiązkowy element sylwestrowej zabawy. Wszystko jest w porządku jeśli uczestniczymy w pokazie zorganizowanym przez profesjonalistów. Problem pojawia się, kiedy fajerwerki dostają się w ręce osób nieodpowiedzialnych, szczególnie będących pod wpływem alkoholu, czy też dzieci.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w Polsce obowiązuje zakaz używania petard oraz innych środków pirotechnicznych w miejscach publicznych. Wyjątkiem są dwa dni: 31 grudnia i 1 stycznia. Nie oznacza to jednak, że w tych dniach istnieje dowolność, bowiem używanie przedmiotów zawierających wyroby pirotechniczne może spowodować szereg negatywnych konsekwencji i to nie tylko prawnych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Nieumiejętne obchodzenie się z petardami i fajerwerkami staje się przyczyną groźnych wypadków.
Pamiętajmy, że w dużej mierze bezpieczeństwo zależy od nas samych.
Kupujmy fajerwerki lub petardy tylko u sprawdzonych sprzedawców i tylko takie, które posiadają odpowiednie atesty, oznaczenia klasy bezpieczeństwa, wskazanie producenta wraz z danymi adresowymi oraz instrukcję w języku polskim. Podczas zakupu zwróćmy uwagę, czy opakowanie, w jakim materiały są oferowane do sprzedaży, jest nienaruszone, czy nie nosi śladów mechanicznych uszkodzeń.
Używając wyrobów pirotechnicznych bezwzględnie stosujmy się do zaleceń producenta. Nie lekceważmy ostrzeżeń i wybierzmy odpowiednie miejsce do bezpiecznej zabawy. Przede wszystkim zachowujmy odpowiednią odległość podczas odpalania fajerwerków, jak również nie podejmujmy prób odpalania petard w pomieszczeniach zamkniętych, na balkonach czy w oknach mieszkań.
Pamiętajmy, że wyroby pirotechniczne mogą być używane jedynie przez osoby dorosłe. Również ich sprzedaż osobom niepełnoletnim zagrożona jest grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Nie zapomnijmy o naszych pupilach (zwierzętach), które mogą negatywnie odczuć skutki używania wyrobów pirotechnicznych. Wiedząc jak reagują w takich sytuacjach, nie pozwólmy ich spłoszyć i zadbajmy, by nie odczuwały dyskomfortu związanego z tą wyjątkową nocą.
Ci, którzy zamierzają spędzić noc sylwestrową na koncertach i imprezach plenerowych, powinni pamiętać, że w zatłoczonych miejscach najczęściej dochodzi do kradzieży kieszonkowych. Zastanówmy się, czy warto zabierać ze sobą dużą ilość pieniędzy albo cenną biżuterię.
Na podstawie informacji KGP mł. asp. Dominika Kwakszys, rzeczniczka prasowa KPP w Złotoryi.
fot. ze strony złotoryjskiej policji
Filtry