Nowego członka rodziny także należy wpisać do deklaracji dotyczącej gospodarowania odpadami – przypomina złotoryjski magistrat. I trzeba to zrobić niezwłocznie, co w najlepszym wypadku oznacza 40 dni, a w najgorszym – zaledwie 10. Wszystko zależy od tego, kiedy urodziło się dziecko.
Przepisy mówią o tym, że właściciel nieruchomości ma obowiązek złożyć korektę w tzw. deklaracji śmieciowej w terminie do 10. dnia następnego miesiąca (po miesiącu, w którym zaszła zmiana danych będących podstawą ustalenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi). Dotyczy to zarówno takich przypadków jak przeprowadzka, jak i sytuacji, gdy zwiększa się lub zmniejsza liczba osób zamieszkujących nieruchomość. Chodzi więc również o narodziny dziecka.
– Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że „przecież małe dziecko nie produkuje śmieci”. Nie możemy się z tym zgodzić, ponieważ pielęgnacja niemowlaka i opieka nad nim generują bardzo dużo odpadów, choćby takich jak zużyte pieluchy, opakowania po artykułach spożywczych czy też środki czystości – tłumaczy Małgorzata Gołębiowska z Wydziału Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Złotoryi.
Nie wszyscy rodzice pamiętają jednak o obowiązku złożenia korekty. Różnice między ilością mieszkańców a liczbą osób zgłoszonych w deklaracji wychodzą podczas kontroli przeprowadzanych przez magistrat. Takich przypadków, związanych z narodzinami dziecka i jego niezgłoszeniem, miejscy urzędnicy odnotowali już ok. 10. Konsekwencją może być postępowanie administracyjne, w wyniku którego właściciel nieruchomości zostanie zobowiązany do uiszczenia zaległej opłaty za śmieci nawet do 5 lat wstecz.
– By tego uniknąć, należy niezwłocznie złożyć korektę deklaracji za odpady komunalne uwzględniającą dodatkową osobę – podkreśla Gołębiowska. – Opłatę za gospodarowanie odpadami w nowej wysokości uiszcza się za miesiąc, w którym nastąpiła zmiana liczby osób zamieszkujących nieruchomość.
Dodajmy, że w przepisach wyjątkowo została potraktowana sytuacja, gdy dochodzi do zgonu mieszkańca. Wtedy czas na dokonanie zmiany w deklaracji jest wydłużony do 6 miesięcy. Nadpłata, która powstała przez ten czas, może być zwrócona właścicielowi nieruchomości lub przeksięgowana na poczet przyszłych opłat.
fot. Pixabay
Filtry