Złotoryjska oczyszczalnia ścieków przechodzi poważną modernizację. Warta ponad 32 mln złotych inwestycja, która rozpoczęła się w grudniu ubiegłego roku, nie powoduje zastojów w pracy firmy.
Jednym z elementów modernizacji jest wykonanie zadaszenia nad kontenerami na skratki i piasek. Skratki to odpady powstałe podczas wstępnego (mechanicznego) oczyszczania ścieków za pomocą krat, na których następuje oddzielenie ciał stałych ze ścieków. A piasek uzyskuje się w piaskownikach, w których ścieki oczyszczane są z zanieczyszczeń mineralnych (piasek, żużel, drobne kamienie itp.).
Ścieki mechanicznie oczyszczone dopływają do bloku oczyszczania biologicznego, gdzie do akcji wkracza czynny osad, czyli żywa, kłaczkowata zawiesina, złożona głównie z heterotroficznych bakterii tworzących skupiska.
Oczyszczanie ścieków za pomocą bakterii odbywa się w specjalnym bloku złożonym z dwóch ciągów. W tej chwili remontowany jest jeden z nich, a drugi pracuje pełna parą. Zmianie ulegną układ kanałów oraz ścian działowych. W każdym z dwóch ciągów technologicznych wydzielone zostaną specjalne komory, których nowocześniejszy niż dotychczas układ zapewni bardziej efektywną redukcję ze ścieków substancji organicznych (białka, węglowodany, oleje i tłuszcze) oraz substancji biogennych (związki azotu i fosforu).
Remontu doczekają się także 2 osadniki wtórne, w których osad czynny oddzielany jest od ścieków oczyszczonych. Zakończono już betonowanie korony oraz wykonano naprawy pionowych powierzchni betonowych jednego z dwóch osadników. W ramach modernizacji osadniki zostaną wyposażone w nowe zgarniacze denne i powierzchniowe.
Nadmiar osadu tłoczony będzie do zagęszczacza, z którego trafi do – zaplanowanych w miejscu osadnika Imhoffa – dwóch komór tlenowej stabilizacji osadu. Proces zachodzący w tych komorach sprawi, że osady nie będą zagniwać (niekontrolowany proces rozkładu substancji organicznej w warunkach beztlenowych) ani wydzielać nieprzyjemnych zapachów.
Z komór tlenowej stabilizacji osad trafi do układu odwadniania. W budynku odwadniania osadów wykonano już m.in. fundament pod prasę oraz jedno nadproże nad nowymi bramami, zakończono czyszczenie tynków i demontaż elementów wentylacji oraz wymieniono stolarkę okienną.
Odwodniony osad kierowany będzie przenośnikami do mieszarki, do której dodawane będzie wapno z nowego silosu. Osad po higienizacji zostanie przetransportowany kolejnym układem przenośników do projektowanych zadaszonych boksów (będzie ich 8). – Przewidujemy wykonanie układu przenośników zapewniającego dystrybucję osadu do wszystkich boksów, bezpośrednio z węzła mieszarki. Przetworzony osad może być wykorzystany w rolnictwie jako nawóz – informuje Krzysztof Kołodziejczyk z Rejonowego Przedsiębiorstwa Komunalnego, kierownik jednostki realizującej projekt modernizacji.
Projekt „Modernizacja oczyszczalni ścieków i pompowni ścieków w Złotoryi” realizowany jest w ramach działania 2.3 „Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach”, oś priorytetowa II „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Zgodnie z umową, prace modernizacyjne powinny zakończyc się w pierwszym kwartale 2019 roku. Wykonawca przewiduje jednak, że skończy wcześniej niż zakłada umowa.