Złotoryja na drugim miejscu na Dolnym Śląsku w rywalizacji o wielkie pieniądze z funduszy szwajcarskich. Nasz projekt związany z utworzeniem lokalnego centrum przedsiębiorczości przy ul. Grunwaldzkiej został oceniony dość wysoko przez ekspertów. Na ostateczne rozstrzygnięcia trzeba jednak jeszcze zaczekać.
Nabór w Polsko-Szwajcarskim Programie Rozwoju Miast cały czas trwa. Kilka dni temu opublikowano pierwszą wersję listy rankingowej wniosków, która została utworzona na podstawie oceny merytorycznej przeprowadzonej przez ekspertów zewnętrznych. Nasze miasto plasuje się na niej w połowie stawki, zajmując 50. miejsce na 117 ocenianych wniosków. Na Dolnym Śląsku wyprzedza nas tylko Dzierżoniów, niżej są m.in. Bolesławiec, Jelenia Góra czy Legnica. Złotoryi przyznano blisko 79 pkt. (miasto z 1. miejsca na liście ma ich prawie 99, z ostatniego – 36).
Przypomnijmy, że o pieniądze ze Szwajcarii najstarsze miasto w Polsce stara się na projekt pn. „Z innowacją w przyszłość – współpraca dla rozwoju Złotoryi”, który składa się z kilku komponentów. Najważniejszy z nich to utworzenie Centrum Nowych Technologii i Biznesu w starym folwarku przy ul. Grunwaldzkiej 27 oraz wdrożenie programu grantowego wspierającego mieszkańców w rozpoczęciu działalności gospodarczej, wraz ze szkoleniami dla dzieci, młodzieży i dorosłych z zakresu podnoszenia kompetencji przedsiębiorczych. Projekt zakłada także rewitalizację kolejnych ośmiu podwórek (przy ul. Broniewskiego 23, ul. Broniewskiego 3, ul. Jesiennej, pl. Reymonta, ul. Zaułek, ul. Zagrodzieńskiej, ul. Różanej oraz ul. Hożej), rozwój infrastruktury związanej z gospodarką odpadami (zakup następnych wiat śmietnikowych sterowanych elektronicznie), zagospodarowanie na nowo pl. Reymonta i pl. Lotników Polskich oraz zakup dwóch samochodów dla złotoryjskiej policji.
Wartość tego największego w historii Złotoryi projektu modernizacyjnego (więcej pisaliśmy o nim TUTAJ) to ponad 80 mln zł! Władze miasta ubiegają się o dofinansowanie rzędu 74,5 mln zł.
Projekty, które przeszły ocenę merytoryczną, podlegają teraz weryfikacji pod kątem występowania pomocy publicznej. Następnym krokiem będzie skierowanie ich do analizy Komitetu Sterującego Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast, który podejmie ostateczną decyzję odnośnie listy rankingowej.
Filtry