Niewiele ponad setka dzieci urodziła się w zeszłym roku w złotoryjskim szpitalu – wynika z danych Urzędu Stanu Cywilnego w Złotoryi. Na ubiegłorocznym poziomie utrzymała się natomiast liczba zawieranych małżeństw, choć coraz wyraźniej widać, że złotoryjanie wolą świeckie ceremonie.
USC zarejestrował tylko 109 noworodków, które przyszły na świat w szpitalu powiatowym przy ul. Hożej. To spadek aż o 30 proc., licząc rok do roku. Możemy więc mówić o zapaści na złotoryjskiej porodówce, gdzie jeszcze kilkanaście lat temu rodziło się ponad pół tysiąca maluchów rocznie.
Jednocześnie miejscy urzędnicy wystawili aż 76 aktów dla dzieci złotoryjan urodzonych poza granicami Polski. Rok 2023 był kolejnym, gdy odnotowano wzrost na tym polu. Z kolei w trzech przypadkach dokumenty sporządzono na podstawie postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka. W sumie wszystkich aktów urodzeń było 188.
Co roku, opisując statystyki z USC, podajemy także, jakie imiona dla nowo narodzonych dzieci były najbardziej popularne wśród rodziców. W 2023 królowała Maja – takie imię otrzymało aż 7 dziewczynek. W przypadku chłopców najczęściej, bo 5 razy, w akt urodzenia wpisywano imię Aleksander. Małych Nikodemów złotoryjski USC naliczył 4, Amelii i Antonich – po 3, a Julii, Zofii, Aurelii, Neli, Zuzann, Fabianów, Jakubów i Piotrów po 2.
Z danych USC wynika, że więcej osób zdecydowało się w ubiegłym roku na ślub cywilny niż kościelny. Tych pierwszych ceremonii było 57, w tym 2 w plenerze, na zamku Grodziec. Siedem par węzłem małżeńskim związał osobiście burmistrz Robert Pawłowski. Z kolei przed duchownym małżeństwo zawarło tylko 45 par.
Urząd odnotował też w swoich dokumentach 20 związków małżeńskich zawartych przez złotoryjan poza granicami kraju. Dużo częściej były to kobiety, które za partnerów życiowych brały sobie obywateli: Niemiec, Kazachstanu, Meksyku, Stanów Zjednoczonych, Grecji, Turcji czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Najwięcej „zagranicznych małżeństw” miało miejsce w: Niemczech – 6, Stanach Zjednoczonych – 4, Wielkiej Brytanii i Grecji – po 2.
– Coraz częściej Polscy zawierają małżeństwa za granicą ze względu na to, że tam mieszkają i pracują. Są też tacy, którzy wyjeżdżają, aby wziąć ślub w miejscach wyjątkowych – tłumaczy Bożena Szczepaniak, kierowniczka USC w Złotoryi.
Cudzoziemski akcent miały też 3 ceremonie, które odbyły się w złotoryjskim pałacu ślubów. W jednym przypadku w związek weszła dwójka obywateli Ukrainy, w dwóch pozostałych ukraińskie obywatelstwo miało jedno z małżonków.
Dodajmy dla porządku, że w 2023 wszystkich małżeństw w Złotoryi było o 6 mniej niż rok wcześniej.
Przy 122 nowych ślubach USC zarejestrował również 58 wyroków o rozwiązaniu małżeństwa przez rozwód oraz wyrok o separacji. Co ciekawe, jeden z rozwodów dotyczył małżonków, którzy przeżyli wspólnie… 47 lat.
Jednocześnie jednak 46 par małżeńskich z terenu obu złotoryjskich gmin, Pielgrzymki i Zagrodna otrzymało od prezydenta RP medal za długoletnie pożycie, przyznawany tym, którzy przeżyli razem przynajmniej 50 lat.
Prawie 20-procentowy spadek USC odnotował w aktach zgonu. W stosunku do 2022 r. było ich mniej o 72. Na terenie miasta i gminy Złotoryi oraz gmin Pielgrzymka i Zagrodno zmarło w ciągu ostatnich 12 miesięcy 299 osób. Złotoryjski urząd odnotował również 12 przypadków śmierci poza granicami kraju.
Na koniec dodajmy, że pracownicy USC cały czas mają mnóstwo roboty przy cyfryzacji starych dokumentów stanu cywilnego. W 2023 r. dokonali tzw. migracji aktów papierowych do elektronicznego rejestru w liczbie 4995. To o 1043 aktów więcej niż w rok wcześniej.
Filtry