Szpital Powiatowy w Złotoryi wzbogacił się o wysokiej klasy sprzęt medyczny – artroskop. Dzięki niemu pacjenci placówki już teraz mogą korzystać z małoinwazyjnych i bezpieczniejszych zabiegów ortopedycznych (artroskopii).
Zabiegi polegają na wprowadzeniu do jamy stawu kamery oraz specjalnych, miniaturowych narzędzi. Lekarz w ten sposób może „zajrzeć” do wnętrza stawu i przeprowadzić operację. Złotoryjski szpital w ostatnim czasie znacznie poszerzył zakres świadczeń z zakresu ortopedii i rozwinął działalność poradni ortopedycznej. W planach jest także wprowadzenie bardziej zaawansowanych zabiegów ortopedycznych.
Złotoryjska placówka stale rozwija się z myślą o pacjentach. W ostatnich miesiącach szpital poszerzył zakres świadczeń ortopedycznych. W ramach poradni ortopedycznej, w której obecnie przyjmuje 3 lekarzy specjalistów, pacjenci korzystają z konsultacji, diagnostyki i leczenia w trybie ambulatoryjnym z ortopedii ogólnej i urazów narządów ruchu. W poradni prowadzona jest także nowoczesna terapia osoczem bogatopłytkowym, która pozwala na pojętą regenerację tkanek. Znajduje zastosowanie m.in. w leczeniu braków zrostów kości, w chorobach zwyrodnieniowych czy w zaburzeniach gojenia. W złotoryjskim szpitalu wykonywane są także zabiegi ortopedyczne, jak operacje zespołu cieśni nadgarstka czy palucha koślawego – haluksa.
– W szpitalu sukcesywnie poszerzamy zakres świadczeń ortopedycznych, aby zapewnić kompleksową i profesjonalną pomoc mieszkańcom powiatu złotoryjskiego, którzy borykają się ze schorzeniami narządu ruchu. Budujemy zespół wykwalifikowanych lekarzy specjalistów oraz wprowadzamy nowe usługi w zakresie ortopedii i traumatologii, które do tej pory dostępne były w dużych placówkach medycznych. Planujemy także uruchomić wykonywanie bardziej zaawansowanych procedur ortopedycznych na oddziale chirurgii naszego szpitala. Jedną z najnowszych inwestycji jest pozyskanie nowoczesnego artroskopu do małoinwazyjnych zabiegów ortopedycznych. Nowy sprzęt daje duże możliwości w zakresie diagnozowania i skutecznego leczenia stawów ze zminimalizowanym ryzykiem powikłań – mówi Maciej Leszkowicz, prezes Szpitala Powiatowego w Złotoryi.
– Zabieg artroskopii przeprowadza się głównie u pacjentów urazowych, sportowców czy u osób, które uległy nieszczęśliwemu wypadkowi. Najczęściej dochodzi do urazu stawu kolanowego. W takiej sytuacji, mając do czynienia m.in. z uszkodzeniami więzadłowymi, możemy przeprowadzić nieinwazyjną operację artroskopową, podczas której za pomocą kamery jesteśmy w stanie bez problemu zajrzeć do stawu i naprawić ewentualne uszkodzenia. Artroskopia daje nam możliwość dokładnego zobrazowania struktur wewnątrz stawu, jak również dokonania oceny funkcjonalności tego stawu – zaznacza lek. Tomasz Cwynar (na zdjęciu powyżej), specjalista ortopeda-traumatolog w Szpitalu Powiatowym w Złotoryi.
Artroskopię stosuje się w przypadku m.in. zmian urazowych powodujących blokowanie się stawu, złamań śródstawowych, obecności ciał obcych w stawie, zmian zwyrodnieniowych, nowotworów, uszkodzeń chrząstek lub więzadeł czy reumatoidalnego zapalenia stawów. Jest również odpowiednia i bezpieczna dla pacjentów w każdym wieku. Należy jednak pamiętać, że każde uszkodzenie stawu u każdego człowieka jest inne, dlatego odmienny będzie również charakter wskazania do zabiegu oraz możliwości napraw wykonywanych podczas artroskopii. Decyzję o przeprowadzeniu zabiegu artroskopii w każdym przypadku podejmuje lekarz specjalista. Zaletą artroskopii jest możliwość poszerzenia zabiegu o pobranie materiału do badań bakteriologicznych i histopatologicznych. Ta precyzyjna operacja daje duże możliwości skutecznego leczenia, niesie ze sobą małe ryzyko powikłań oraz zostawia po sobie niewielkie blizny.
Rejestracja do Poradni Ortopedycznej Szpitala Powiatowego w Złotoryi możliwa jest pod numerami telefonów: 76 877 96 36 lub 76 877 96 45.
Filtry