Dzisiaj podczas pierwszej części sesji Rady Miejskiej w Złotoryi prof. dr hab. Andrzej Grodzicki otrzymał oficjalnie tytuł honorowego obywatela naszego miasta.
Tak naprawdę tytuł został mu nadany już 26 stycznia uchwałą RM. Odpowiedni wniosek w tej sprawie złożył burmistrz Robert Pawłowski.
– Szanowna Rado. Prof. dr hab. Andrzej Filip Grodzicki to wybitny geolog i gemmolog. Od lat szkolnych związany z Dolnym Śląskiem. Absolwent Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego, a od 1960 roku pracownik naukowy Uniwersytetu. Autor 11 patentów i ponad 120 prac naukowych, publikowanych w wydawnictwach krajowych i zagranicznych. Jego praca naukowo-badawcza była wielokrotnie nagradzana odznaczeniami państwowymi, ministerialnymi oraz nagrodami rektora Uniwersytetu Wrocławskiego. W swoich pracach (magisterskiej, doktorskiej i habilitacyjnej) szczególną uwagę poświęcił badaniom występowania złota i kamieni szlachetnych w skałach okruchowych na terenie Dolnego Śląska, w szczególności w okolicy Złotoryi. Rozprawę doktorską obronił w 1969 roku, W 1988 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego. W 1990 roku został mianowany na stanowisko docenta, a dwa lata później otrzymał stanowisko profesora nadzwyczajnego w Uniwersytecie Wrocławskim. W 1998 roku został nadany mu tytuł naukowy profesora Nauk o Ziemi.
Jest jednym z inspiratorów oraz częstym gościem Mistrzostw Polski w Płukaniu Złota. Wyrazem uznania Jego zasług dla ziemi złotoryjskiej było przyznanie Mu tytułu honorowego członka Polskiego Bractwa Kopaczy Złota oraz honorowego wyróżnienia statuetką „Kryształ złota" ufundowaną przez burmistrza Złotoryi. W 2018 roku został uhonorowany poprzez wmurowanie w chodnik złotoryjskiego Rynku, przy Skwerze Siedmiu Mieszczan, patery z Jego nazwiskiem (z tej uroczystości pochodzi zdjęcie tytułowe – dop. red.).
Profesor Andrzej Grodzicki był kierownikiem stworzonej przez Niego od podstaw Pracowni Separacji i Wzbogacania Minerałów w Instytucie Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego (1986-2005) oraz kierował Muzeum Geologicznym im. H. Teissere'a Uniwersytetu Wrocławskiego (1999-2005). Za swoją działalność naukowo-dydaktyczną był wielokrotnie nagradzany odznaczeniami państwowymi oraz nagrodami ministra i rektora Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest członkiem wielu komitetów i towarzystw naukowych, m.in. Komitetu Nauk Mineralogicznych PAN, Komisji Historii Nauki Polskiej Akademii Umiejętności, International Commission on the History of Geological Sciences (INHiGEO) przy Międzynarodowej Unii Nauk Geologicznych i szeregu innych. Obecnie prof. dr hab. Andrzej Grodzicki wykłada w Szkole Wyższej Rzemiosł Artystycznych i Zarządzania we Wrocławiu na specjalności jubilerstwo i rzeczoznawstwo kamieni szlachetnych. Jest też członkiem rady naukowej Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze.
Od wielu lat jest mocno zaangażowany w opracowanie i promowanie szlaków geoturystycznych związanych ze złotem i kamieniami szlachetnymi: południowo-wschodniego (Złoty Stok, Głuchołazy, Prudnik, Zlate Hory, Jesenik) oraz północno-zachodniego (Legnickie Pole, Złotoryja, Lwówek Śląski, Dziwiszów, Kotlina Jeleniogórska). W druku znajduje się Jego praca pt. „Placer gold in Sudetes Mountains and in their foreland” w monografii „Gold in Poland” – można przeczytać we wniosku burmistrza, złożonym 16 stycznia br. do biura Rady Miejskiej.
Podczas sesji burmistrz dodał – „Pan profesor od 70 lat jest związany z naszym miastem. Tak jak wspomniał ostatnio, w 1953 roku po raz pierwszy nad Kaczawą zaczął poszukiwać drobinek złota w piasku. Jest człowiekiem nietuzinkowym. Jego opowieści świadczą o niesamowitej erudycji. Takich ludzi jest dzisiaj niestety niewielu. Chciałbym w imieniu naszych mieszkańców serdecznie podziękować i złożyć życzenia przede wszystkim zdrowia. Mam nadzieję, że nas teraz ogląda i, że spotkamy się podczas nadchodzących Dni Złotoryi. Pragnę także podziękować panu profesorowi, gdyż przy tym co czynił, i nadal czyni, żeby promować nasze miasto, to honorowe obywatelstwo jest tylko takim skromnym wynagrodzeniem za 70 lat pracy na rzecz naszego miasta”.
Ze względu na stan zdrowia prof. Andrzej Grodzicki nie mógł dzisiaj osobiście odebrać wyróżnienia. Zrobił to za niego członek rodziny. – Widzę, że wujek za chwilę sam państwu podziękuje – powiedział po odebraniu wyróżnienia Bolesław Jakubiak. Następnie na ekranie został wyświetlony film z podziękowaniami profesora Grodzickiego. – Rozpoczynając swoje badania naukowe w Złotoryi, nigdy nie przypuszczałem, że spotka mnie tak wielki zaszczyt. Bardzo serdecznie dziękuję panu burmistrzowi, radnym i mieszkańcom Złotoryi. Życzę wszystkim dalszych sukcesów w życiu osobistym – można było usłyszeć z ust profesora.
Na koniec pierwszej części sesji zostały jeszcze odczytane (i wręczone na ręce burmistrza) podziękowania od współpracowników honorowego obywatela naszego miasta: Czesława Augusta, prezesa Stowarzyszenia Geologów Wychowanków Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Anny Pietranik, dyrektor Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.
Filtry