Na śniadanie gospodarcze zaprasza wszystkich przedsiębiorców i samorządowców z powiatu złotoryjskiego Związek Pracodawców Polska Miedź. Spotkanie, które odbędzie się we wtorek 28 lutego w Gold Hotelu w Złotoryi, zapowiadane jest jako doskonała okazja do tego, aby z pierwszej ręki, od przedstawicieli instytucji państwowych i samorządowych, dowiedzieć się o możliwych formach wsparcia rozwoju ze środków europejskich i krajowych. Spotkanie o podobnym charakterze zaplanowane jest również na marzec, tyle że wtedy śniadanie będzie można zjeść z marszałkiem Dolnego Śląska.
Skąd samorządy i przedsiębiorcy mogą pozyskać pieniądze na inwestycje prorozwojowe i tworzenie nowych miejsc pracy? Jakie instrumenty wsparcia są przygotowane dla pracodawców? Odpowiedzią na te pytania mogą być środki z europejskich i krajowych funduszy. Przypomnijmy tylko, że wynegocjowany przez samorząd województwa nowy budżet unijny dla Dolnego Śląska na lata 2021-2027 to prawie 11 miliardów złotych. Pieniądze mają być wykorzystane na rzecz zrównoważonego rozwoju całego regionu, w tym powiatu złotoryjskiego. Jednak aby o te i inne środki aplikować, trzeba zacząć się już przygotowywać. Cenną wiedzę o tym jak zrobić to skutecznie najlepiej otrzymać u źródła. Taką szansę stwarza śniadanie samorządowo-gospodarcze pn. „Finanse na rozwój gospodarczy w 2023 roku”, które organizuje Związek Pracodawców Polska Miedź.
– Zadaniem Związku jest wspieranie rozwoju gospodarczego regionu. Wśród naszych firm członkowskich są podmioty Grupy Kapitałowej KGHM, ale także małe i średnie firmy oraz lokalne samorządy i ich jednostki. To właśnie do tych organizacji chcemy dotrzeć z szeroką informacją o tym, z jakich funduszy mogą sfinansować planowane inwestycje i tworzyć nowe miejsca pracy. Jesteśmy przekonani, że kto szybciej i lepiej wykorzysta obecne możliwości, nie tylko poradzi sobie z dzisiejszymi wyzwaniami, ale i zbuduje swoją przewagę konkurencyjną. Liczę zatem na liczną obecność przedsiębiorców i samorządowców na naszym spotkaniu – zaprasza wiceprezes Piotr Karwan.
Śniadanie odbędzie się 28 lutego w godzinach od 9 do 12 w Złotoryi, w Gold Hotelu. Udział w nim zapowiedzieli Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego, oraz przedstawiciele instytucji państwowych i samorządowych. Swoją ofertę dla samorządów i biznesu przedstawią Łukasz Kasprzak – zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Łukasz Kasztelowicz – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Tomasz Krzeszowiec – dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Przemysław Bożek – prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Krzysztof Frankowski – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Złotoryi.
– To wydarzenie wpisuje się w to, co robimy już od jakiegoś czasu, czyli angażowanie lokalnych przedsiębiorców w życie miasta. Organizujemy dla nich cykliczne spotkania w ramach rady lokalnej przedsiębiorczości Progressus. Cieszę się, że przedstawiciele KGHM-u i urzędu marszałkowskiego chcą się z nami spotkać, tym bardziej że za chwilę rusza nowa perspektywa unijna. Chcielibyśmy, aby jak najwięcej podmiotów z naszego miasta i okolicznych gmin mogło z tych środków efektywnie skorzystać – mówi burmistrz Robert Pawłowski, który jest współgospodarzem spotkania.
Karwan podkreśla, że Złotoryja jest wyjątkowym miejscem na mapie szeroko rozumianego Zagłębia Miedziowego. – To przecież właśnie tu przemysł miedziowy ma swoje korzenie. Tradycje górnicze wciąż są kultywowane w skansenie w Leszczynie. Mam nadzieję, że samorządowi uda się powrócić do organizacji słynnych Dymarek Kaczawskich i rozwinąć edukacyjny charakter skansenu. Przeszłość jest ważna, tworzy tożsamość regionu i jego siłę. Należy zadbać także o przyszłość i stawiać na rozwój gospodarczy – uważa.
W planowaniu przyszłości z pewnością bardzo ważny będzie kolejny etap ambitnego projektu odtwarzania dawnych połączeń kolejowych na Dolnym Śląsku. Samorząd województwa jest w przededniu podpisania umowy z PKP PLK, które ma pozwolić na ogłoszenie niebawem przetargu na modernizację linii kolejowej Legnica-Złotoryja w ramach rządowego programu Kolej+.
– Powrót kolei do Złotoryi jest przesądzony, to również ogromna zasługa naszych parlamentarzystów z marszałek Elżbietą Witek na czele. Sprawna komunikacja jest istotna przede wszystkim dla mieszkańców powiatu oraz przedsiębiorców, także obecnych i przyszłych inwestorów w podstrefie złotoryjskiej Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Łatwiejszy dojazd do pracy oznacza większą dostępność wykwalifikowanych pracowników. Myślę, że dzięki kolei ten piękny region odwiedzać będzie również więcej turystów – podkreśla wiceprezes Karwan.
Więcej o inwestycjach kolejowych w powiecie złotoryjskim dowiedzieć się będzie można od Tadeusza Szulca, dyrektora Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A. we Wrocławiu, który również zapowiedział swoją obecność na śniadaniu organizowanym w Złotoryi. Udział w spotkaniu zadeklarowali także przedstawiciele Kolei Dolnośląskich oraz wielu samorządowców i przedsiębiorców, w tym z Grupy Kapitałowej KGHM.
Wstęp na śniadanie jest bezpłatny, ale z uwagi na ograniczoną ilość miejsc o zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń. Wszystkich chętnych do udziału w spotkaniu organizatorzy proszą o wcześniejszą rejestrację poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny TUTAJ.
Śniadanie ze Związkiem Pracodawców Polska Miedź już za nieco ponad tydzień. Z kolei na marzec swój przyjazd do Złotoryi zapowiedział Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego, który również chce zjeść śniadanie biznesowe w towarzystwie złotoryjskich przedsiębiorców i porozmawiać o funduszach rozwojowych dla firm. Spotkanie było planowane na 9 marca, ale zostało przesunięte o tydzień, na 16.
– Tematyka obu spotkań będzie się pokrywała, ale tylko częściowo. Poruszone też będą zupełnie inne zagadnienia. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby wziąć udział w obydwu. Zapraszam serdecznie – uśmiecha się burmistrz Pawłowski.
Śniadanie z marszałkiem odbędzie się także w Gold Hotelu. O szczegółach będziemy informować.
Filtry