Przedstawiciele złotoryjskich organizacji i stowarzyszeń postanowili (w porozumieniu z dyrekcją szpitala przy ul. Hożej) wysłać do Fundacja KGHM Polska Miedź prośbę o wsparcie w modernizacji jednego z pięter szpitala powiatowego.
– Chcemy uzbierać kilka tysięcy podpisów. Mamy czas do marca – mówi Andrzej Kowalski, prezes Złotoryjskiego Towarzystwa Tradycji Górniczych.
Chętni do złożenia podpisów mogą zgłaszać się m.in. do Towarzystwa Miłośników Ziemi Złotoryjskiej, Polskiego Bractwa Kopaczy Złota, ZTTG, Związku Emerytów i Rencistów, Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Złotoryi, PCK. Listy poparcia są dostępne także w szkołach i wielu sklepach.
Do fundacji trafiło pismo o treści: „My, mieszkańcy powiatu złotoryjskiego, zwracamy się z prośbą o wsparcie finansowe inicjatywy modernizacji II piętra Szpitala Powiatowego im. A. Wolańczyka w Złotoryi.
Nie przypadkiem kierujemy swoją prośbę do Fundacji Polskiej Miedzi. Nasz powiat w swojej wielowiekowej historii ma również tę, dotyczącą górnictwa rud miedzi. To nieopodal miasta znajduje się kolebka polskiego górnictwa miedzi – Leszczyna. Niemal w jego granicach znajduje się pierwsza uruchomiona na ziemiach polskich Kopalnia Miedzi „Lena”. Złotoryja stała się w okresie powojennym stolicą polskiego górnictwa miedzi. To stąd rekrutowało się wielu doskonałych górników, tworzących zręby nowego zagłębia miedziowego. Aby było to możliwe, nieuchronny był odpływ kadry z kopalń starego zagłębia: Kopalni Miedzi Lena, Konrad, Nowy Kościół, a także ZUG Lena. Miasta takie jak Złotoryja popadły w długoletni marazm gospodarczy, którego skutki w wielu miejscach widoczne są do dzisiaj. Jednym z nich są ograniczone możliwości finansowe tak społeczeństwa, jak i jednostek samorządu.
To właśnie w szpitalu im. A. Wolańczyka w Złotoryi, pomoc otrzymują między innymi nestorzy górnictwa miedzi, którzy pracując w kopalniach KGHM, nie zmienili swojego miejsca zamieszkania. Szpital w ostatnim okresie znacznie podniósł standard usług. Placówka stawia na rozwój, zatrudnia specjalistów, chcąc nieść niezbędną pomoc mieszkańcom regionu.
Aby pomoc medyczna była nadal możliwa, konieczna jest gruntowna modernizacja II piętra placówki. Koszt tej inwestycji ma wynieść około 9 milionów złotych. Kwota ta przekracza możliwości finansowe samorządu. Jakakolwiek pomoc ze strony Fundacji będzie przez nas przyjęta z wdzięcznością”.
Filtry