Ci, którzy ogrzewają się gazem, mają szansę na obniżenie rachunków w tym roku. Rząd wprowadził refundację podatku VAT, co ma zrekompensować Polakom rosnące ceny paliw gazowych. Obowiązuje jednak kryterium dochodowe.
Refundację wprowadziła ustawa z 15 grudnia o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Mogą się o nią ubiegać osoby, które używają paliw gazowych do celów grzewczych i poniosły koszty ich zakupu. Zwrotowi podlega VAT od gazu ziemnego wysokometanowego lub zaazotowanego, w tym skroplonego gazu ziemnego oraz propan-butanu lub innego rodzaju gazu palnego, dostarczanego za pomocą sieci gazowej, a także biogazu rolniczego.
By otrzymać wsparcie, trzeba jednak spełnić kilka warunków. Przede wszystkim korzystanie z gazu do ogrzewania domu czy mieszkania musi potwierdzać wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Powinien być dokonany do 21 grudnia 2022 r. (lub po tym dniu – w przypadku głównego źródła ogrzewania wpisanego lub zgłoszonego po raz pierwszy do CEEB).
O zwrot VAT-u można ubiegać się po otrzymaniu i opłaceniu pierwszej faktury za gaz w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 r. Wniosek może złożyć tylko osoba, która zamieszkuje pod danym adresem i zawarła umowę na dostarczanie paliwa gazowego. To oznacza, że na refundację raczej nie mają szans ci, którzy wynajmują mieszkania.
Ze zwrotu nie skorzystają również osoby ze zbyt wysokimi dochodami. Przysługuje on tylko tym wieloosobowym gospodarstwom domowym, w których przeciętny dochód miesięczny nie przekracza 1500 zł na osobę. W przypadku gospodarstwa jednoosobowego nie może być on większy niż 2100 zł.
– Dochód weryfikowany jest jednorazowo przy złożeniu pierwszego wniosku. Sposób liczenia dochodu jest analogiczny jak przy dodatku osłonowym – tłumaczy Iwona Pawlus, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Złotoryi.
W przypadku złożenia wniosku o refundację w okresie od 1 stycznia do 31 lipca 2023 r. uwzględnia się dochód gospodarstwa domowego osiągnięty w przedostatnim roku kalendarzowym poprzedzającym rok, w którym złożono wniosek, tj. dochód z 2021 r. Gdy wniosek trafi do MOPS-u od 1 sierpnia do 29 lutego 2024 r., pod uwagę będzie brany dochód gospodarstwa domowego osiągnięty w ostatnim roku kalendarzowym poprzedzającym rok, w którym złożono wniosek, czyli z 2022 r.
Wnioski o refundację podatku VAT są przyjmowane w MOPS-ie przy ul. Bolesława Chrobrego 1 w pokoju 21-22 na II piętrze (sekcja świadczeń rodzinnych). Można je składać w następujących dniach: wtorek od godz. 8 do 16, czwartek 7:30-13:00. Dostępna jest również droga elektroniczna – w tym przypadku wniosek należy podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnić z wykorzystaniem profilu zaufanego oraz dołączyć do niego skany wymaganych dokumentów.
– Jak dotąd przyjęliśmy wnioski jedynie od kilku osób. Zainteresowanie refundacją jest oczywiście większe, ale mieszkańcy przychodzą do nas z prognozami, a nie fakturami. By uzyskać zwrot podatku, trzeba dysponować opłaconą fakturą rozliczeniową – dodaje szefowa MOPS-u, która szacuje, że z tej formy wsparcia będzie mogło skorzystać w naszym mieście ok. 400 osób.
Wniosek o zwrot VAT-u (który liczy 16 stron) należy złożyć w terminie 30 dni od dnia otrzymania rachunku za gaz, nie później jednak niż do dnia 29 lutego przyszłego roku. Ale uwaga: trzeba do niego załączyć fakturę dokumentującą dostarczenie paliw gazowych do tego odbiorcy przez przedsiębiorstwo energetyczne, a także dowód uiszczenia zapłaty.
Więcej informacji na ten temat można uzyskać pod numerem tel. 76 878 34 29 wew. 5 lub 500 348 688. Formularz wniosku znajduje się do pobrania pod tekstem.
fot. Pixabay
Filtry