Wnioski o wypłatę dodatku węglowego będą przyjmowane od wtorku 23 sierpnia – informuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Złotoryi. W naszym mieście z tego świadczenia będzie mogło skorzystać około pół tysiąca nieruchomości – tyle pieców na paliwo stałe jest wpisanych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Przed weekendem, w piątek, weszła w życie ustawa o dodatku węglowym. Za jego wypłatę w Złotoryi jest odpowiedzialny MOPS. Wczoraj w placówce przy ul. Bolesława Chrobrego 1 pojawiło się ponad 20 osób, które chciały złożyć wniosek o przyznanie świadczenia. Nie mogły jednak tego zrobić, bo brakowało odpowiedniego druku. – Ludzie nie ukrywają zdziwienia taką sytuacją – mówiła nam we wtorek po południu Iwona Pawlus, dyrektorka MOPS-u – dopóki jednak nie ukaże się rozporządzenie z wzorem wniosku, nie mamy możliwości przyjmowania wniosków. Czekamy. Zakładam, że do końca tego tygodnia stosowne przepisy wykonawcze powinny się pojawić.
Pojawiły się dużo szybciej – jeszcze we wtorek minister klimatu i środowiska wydał rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku, które zostało już ogłoszone w Dzienniku Ustaw (formularz dostępny jest w MOPS-ie i na stronie internetowej placówki, wystarczy kliknąć TUTAJ).
Wnioski o dodatek węglowy, składane na piśmie, będą przyjmowane w Sekcji Świadczeń Rodzinnych złotoryjskiego MOPS-u (II piętro, pokój 21-22). – Zaczynamy je przyjmować od 23 sierpnia, we wtorki w godzinach 8-16 oraz w czwartki od 7:30 do 13. Wniosek można także złożyć za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W takim przypadku należy go podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnić z wykorzystaniem profilu zaufanego – tłumaczy dyrektorka MOPS-u.
Dodatek węglowy przysługuje gospodarstwu domowemu, w którym główne źródło ogrzewania zasilane jest węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Chodzi kotły na paliwo stałe, kominki, kozy (piece wolnostojące), ogrzewacze powietrza, trzony kuchenne, piecokuchnie, kuchnie węglowe lub piece kaflowe na paliwo stałe.
Jest jednak pewien warunek: źródło ogrzewania musi być wpisane lub zgłoszone Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku (pisaliśmy o niej wielokrotnie, m.in. TUTAJ). – Będziemy to weryfikowali od razu przy składaniu wniosku. Jeśli źródło ogrzewania w nim wskazane nie będzie wpisane lub zgłoszone w ewidencji, poprosimy wnioskodawcę o uzupełnienie wpisu. Jeśli tego nie zrobi, wydamy decyzję odmowną – zapowiada Iwona Pawlus. Wg ostatnich danych, którymi dysponuje MOPS, w CEEB znajduje się 519 złotoryjskich adresów, pod którymi do ogrzewania jest stosowane paliwo stałe (węglowe).
Przypomnijmy, że kwota dodatku to 3 tys. zł. MOPS będzie miał na wypłatę tych pieniędzy 30 dni. Wniosek trzeba jednak złożyć do końca listopada – inaczej nie będzie rozpatrywany. Ustawa o dodatku węglowym nie zakłada kryteriów dochodowych, a na pomoc pieniężną mogą liczyć również te gospodarstwa domowe, które węgiel już zakupiły. Jednemu gospodarstwu przysługuje jeden dodatek węglowy. W przypadku złożenia wniosku przez więcej niż jednego członka gospodarstwa przyznawany on będzie pierwszemu z wnioskodawców.
Więcej informacji w sprawie świadczenia można uzyskać pod nr. tel. 76 878 34 29 (wew. 5) lub 500 348 688.
fot. Pixabay