Jak ceba, to CEEB-a – sympatycznie sepleni kilkuletni chłopiec na najnowszym filmiku przygotowanym przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, nawiązując do obowiązku złożenia deklaracji o sposobie ogrzewania. Przypomina sobie o tym również coraz więcej złotoryjan, o czym świadczy rosnący ruch w magistracie. Choć wciąż ponad połowa adresów w naszym mieście do ewidencji się nie zgłosiła.
Na dziś deklarację w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków złożyło u nas 45 proc. właścicieli lub zarządców nieruchomości. W bazie prowadzonej przez GUNB znajduje się 2067 złotoryjskich adresów, których ten obowiązek dotyczy. W przypadku 960 z nich deklaracja już wpłynęła.
– Zbliża się termin złożenia deklaracji, więc obserwujemy coraz większe zainteresowanie mieszkańców. W ostatnich dniach przynosiło je po kilkanaście osób dziennie, drugie tyle każdego dnia telefonowało w tej sprawie. Dziś już jednak deklaracji było aż 60, a telefonów ponad 20 – mówiła tuż przed końcem wtorkowego urzędowania Ewelina Gałązka z Wydziału Mienia UM, która zajmuje się ewidencją emisyjności.
Przypomnijmy, że obowiązek zgłoszenia pieca do CEEB-u mają właściciele lub zarządcy budynków – zarówno zamieszkałych, jak i niezamieszkałych. Dotyczy to każdej nieruchomości, która posiada źródło ciepła lub spalania paliw do 1 megawata (MW). Gdy jest ono wspólne dla całego budynku (tak jak np. w przypadku kamienicy podłączonej do sieci ciepłowniczej), deklarację składa zarządca nieruchomości. Ale jeśli ogrzewamy mieszkanie czy dom jednorodzinny indywidualnie (np. piecem CO czy kominkiem), taką deklarację musimy złożyć już samodzielnie.
Wypełnione deklaracje są przyjmowane są przez UM w pok. nr 1, zaraz przy wejściu. Można je też składać przez internet, ale trzeba mieć profil zaufany bądź e-dowód.
Ostateczny termin na złożenie deklaracji został wyznaczony na 30 czerwca tego roku. Ale dotyczy on jedynie tych nieruchomości, gdzie piece pracowały jeszcze przed 1 lipca 2021 r. W przypadku nowszych źródeł ciepła, które zostały uruchomione po 1 lipca ubiegłego roku, czas na zgłoszenie to 14 dni. Za niedotrzymanie terminu przewidziany jest mandat do 500 zł lub grzywna do 5 tys. zł, jeśli sprawa zakończy się w sądzie.
CEEB to ewidencja służąca pozyskaniu od mieszkańców kompleksowych informacji na temat źródeł ogrzewania, których używają w domach oraz stosowanego opału. Zebranie tych danych w jedną bazę ma pomóc w podejmowaniu skutecznych działań mających na celu poprawę jakości powietrza, walkę ze smogiem i wymianę tzw. kopciuchów.