Nawet 200 osób może dodatkowo znaleźć pracę w złotoryjskim Thermofinie. Spółka zainwestuje ponad 46 mln zł w rozbudowę zakładu urządzeń klimatyzacyjnych znajdującego się pod Wilczą Górą. Otrzyma przy tym wsparcie od Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w postaci zwolnień w podatku dochodowym.
Thermofin to niemieckie przedsiębiorstwo zajmujące się techniką chłodniczą i klimatyzacyjną. Ma siedzibę pod Chemnitz, gdzie zatrudnia 650 pracowników. Działa na rynku od dwudziestu lat, a od czterech jest obecne również w Polsce. W 2018 r. wynajęło niewielką halę w Wilkowie, w której zaczęło produkować komponenty do klimatyzacji. Władze firmy były jednak zdecydowane na większą inwestycję w Złotoryi. Pod koniec 2018 r. kupiły od miasta 3-hektarowy kawałek ziemi przy ul. Bolesława Krzywoustego, między Wilczą Górą i strefą ekonomiczną. Stanęła tu hala produkcyjna o pow. 3 tys. m kw., w której latem zeszłego roku ruszyła produkcja bloków chłodniczych ze stali nierdzewnej. Zatrudnienie znalazło ok. 90 osób. Przedsiębiorstwo korzystało przy tym ze wsparcia LSSE.
Już wtedy jednak Alfred Rudzki, prezes spółki Thermofin Polska, w rozmowie z naszym portalem sygnalizował, że na tym nie koniec i w ciągu dwóch lat będzie chciał postawić obok następną halę, na 4 tys. m kw., ponieważ firma ma dużo bardziej ambitne plany produkcyjne. – Chcemy zabudowywać surowe bloki podzespołami, by złotoryjską fabrykę opuszczały gotowe urządzenia, dlatego potrzebujemy drugiej hali – wyjaśniał nam rok temu szef Thermofinu.
Przedsiębiorstwo złożyło niedawno w LSSE kolejny wniosek o pomoc publiczną na rozwój działalności. Kilka dni temu w siedzibie legnickiej spółki uroczyście wręczono przedstawicielom Thermofinu decyzję o wsparciu, która uprawnia inwestora do skorzystania z dużych zwolnień w podatku.
– Chcemy cały czas się rozwijać, dlatego realizujemy nową inwestycję: rozbudowę nowoczesnego zakładu, gdzie będą produkowane urządzenia klimatyzacyjne z aluminium i miedzi. Dzięki decyzji o wsparciu od LSSE skorzystamy na zwolnieniu z podatku dochodowego. Ale za tą decyzją idą inne korzyści, na których skorzystają mieszkańcy Złotoryi i okolic, ponieważ damy zatrudnienie. Szacujemy, że w związku z nową inwestycją będziemy potrzebować 150-200 nowych pracowników, którzy będą specjalistami z różnych dziedzin. Plany na rozwój mamy spore, więc liczę, że to nie nasze ostatnie spotkanie w Strefie – podkreśla prezes Rudzki.
Każda firma, która otrzymuje decyzję o wsparciu od LSSE, zyskuje dużo więcej niż tylko ulgę w podatku. Przedsiębiorcy mogą korzystać ze wszystkich możliwości Strefy. Są to na przykład oferty edukacyjne Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego. Ponadto spółka ma podpisane ważne porozumienia z partnerami, z których wiedzy i doświadczenia może skorzystać konkretny przedsiębiorca, co wspiera jego rozwój.
– Technologia, którą wykorzystujemy, jest nowoczesna, bezkonkurencyjna, a zarazem skomplikowana. Chcemy wykształcić młodych ludzi, którzy będą mogli realizować praktyki w naszej firmie, a następnie tutaj pracować. Zarząd LSSE przedstawił nam możliwości Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego, w tym utworzenie klasy patronackiej. Już wcześniej mieliśmy taki pomysł, teraz mam nadzieję, że uda nam się go zrealizować w praktyce – dodaje szef Thermofin Polska.
LSSE działa już 25 lat. Do dziś to 77 inwestorów z wielu zakątków świata, blisko 1,4 tys. ha terenów inwestycyjnych, prawie 11 mld zł inwestycji i niemal 17 tys. miejsc pracy – aż dwukrotnie więcej niż planowali inwestorzy.
– Nie tylko cieszymy się z dużych inwestycji, ale też doceniamy te mniejsze, ponieważ w ślad za tym idą nowe miejsca pracy – mówi Przemysław Bożek, prezes zarządu LSSE. – Firma Thermofin Poland już jest rozpoznawalna na rynku. Od kilku lat funkcjonuje w podstrefie złotoryjskiej. To nie jest pierwsza i mam przekonanie, że nie ostatnia inwestycja spółki. Mamy kolejne pomysły na współpracę, w tym na klasę patronacką. Przedsiębiorcy mogą, a nawet powinni korzystać ze wszystkich możliwości LSSE. Za chwilę może być to współpraca Thermofin Poland ze światowymi koncernami, bo oferta firmy zostanie przedstawiona dużemu inwestorowi – dodaje.