Na opracowanie szczepionki przeciwko COVID-19 czekaliśmy od początku epidemii koronawirusa. Po wielu miesiącach ciężkiej pracy naukowców z całego świata możemy z niej skorzystać, a co za tym idzie, uchronić siebie i innych przed zakażeniem.
Im więcej osób się zaszczepi, tym ochrona przed koronawirusem będzie skuteczniejsza. Szczepionka jest szansą na uodpornienie społeczeństwa oraz zdobycie kontroli nad transmisją wirusa SARS-CoV-2.
Wdrożenie masowych szczepień, przy wysokim procencie osób z nich korzystających, pozwoli na powrót do pełnej funkcjonalności szkół, sklepów, obiektów sportowych i kulturalnych.
Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca do udziału w szczepieniach.
Więcej o szczepionce możemy przeczytać tutaj oraz w „pytaniach i odpowiedziach” tutaj.
Krótkie filmiki promujące akcję możemy zobaczyć tutaj i tutaj.
Obowiązująca kolejność podawania szczepionki w ramach Narodowego Programu Szczepień
Najnowsze rozporządzenie Rady Ministrów na temat obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa zostało uzupełnione o rozdział dotyczący obowiązującej kolejności szczepień przeciw COVID-19. Publikujemy najważniejsze zawarte w nim zasady.
Treść nowego rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii z 21 grudnia 2020 r. została uzupełniona o rozdział 3a zatytułowany „Szczepienia ochronne przeciwko COVID-19”, określający obowiązującą kolejność szczepień w ramach pierwszego etapu Narodowego Programu Szczepień.
Zgodnie z rozporządzeniem podmioty przeprowadzające szczepienia ochronne przeciwko COVID-19 mają obowiązek procedowania w następującej kolejności.
W ramach etapu O
Osoby zatrudnione w podmiocie leczniczym; następnie osoby wykonujące zawód w ramach działalności leczniczej jako praktyka zawodowa; potem przedstawiciele ustawowi dzieci urodzonych przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży, które w dniu podania ich przedstawicielom ustawowym pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 są hospitalizowane.
Kolejne grupy to: osoby inne niż określone w pierwszych dwóch punktach, zatrudnione w podmiocie wykonującym działalność leczniczą, farmaceuci i technicy farmaceutyczni zatrudnieni w aptece ogólnodostępnej, nauczyciele akademiccy zatrudnieni w uczelni medycznej oraz doktoranci i studenci tej uczelni biorący udział w zajęciach z udziałem pacjentów, osoby zatrudnione w jednostce organizacyjnej pomocy społecznej.
W ramach etapu 1
Następnie zaszczepieni mają zostać: pacjenci zakładów opiekuńczo-leczniczych, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych, hospicjów stacjonarnych i oddziałów medycyny paliatywnej oraz osoby przebywające w domach pomocy społecznej. A następnie osoby urodzone: nie później niż w 1941 r., w latach 1942-1951, w latach 1952-1961.
W następnej kolejności zaszczepieni powinni zostać m.in. nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni oraz zatrudnieni w przedszkolu i w innej formie wychowania przedszkolnego, nauczyciele akademiccy zatrudnieni w uczelni innej niż medyczne oraz inne osoby prowadzące w uczelni zajęcia ze studentami lub doktorantami.
Dalej w ramach etapu pierwszego mają być zaszczepieni funkcjonariusze albo żołnierze m.in.: sił zbrojnych RP, policji, straży granicznej, państwowej straży pożarnej, służby ochrony państwa, służby więziennej, inspekcji transportu drogowego, straży ochrony kolei, prokuratorzy i asesorzy prokuratury oraz członkowie ochotniczych straży pożarnych, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze.
Osoby, którym przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zostało wystawione skierowanie na szczepienie ochronne przeciwko COVID-19, są uprawnione, w okresie ważności tego skierowania, do poddania się temu szczepieniu.
Filtry