Złotoryjanie w maju muszą wybrać metodę, według której chcą mieć naliczane opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Przez epidemię koronawirusa deklaracji nie można jednak wypełnić na miejscu w Urzędzie Miejskim w Złotoryi. Dostarczone zostaną mieszkańcom do domów. Publikujemy dziś formularze i podpowiadamy, jak je uzupełnić.
Złotoryjski magistrat cały czas funkcjonuje w trybie pracy wewnętrznej. To oznacza, że sprawy urzędowe można załatwić jedynie zdalnie. Dotyczy to również złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Dlatego pracownicy ratusza przyszykowali specjalne pakiety dla mieszkańców nieruchomości jednorodzinnych i budynków wielorodzinnych – tych będących w 100 proc. własnością komunalną. Do końca przyszłego tygodnia rozniosą je do skrzynek pocztowych. Zaczęli już ostatniego dnia kwietnia – od ulicy Bohaterów Monte Cassino i sąsiednich.
Co znajduje się w zapakowanych w koperty pakietach? Jest w nich pismo przewodnie podpisane przez zastępcę burmistrza Pawła Kuliga, zestaw worków do selektywnej zbiórki (dla domków jednorodzinnych) oraz magnes na lodówkę z instrukcją segregacji odpadów (widać go na zdjęciu tytułowym). Najważniejszy jest jednak formularz deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Mieszkańcy muszą w niej wybrać jedną z dwóch metody naliczania opłaty za śmieci: od liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość lub od gospodarstwa domowego. Wskazują też, czy chcą skorzystać z ulgi za posiadanie i kompostowanie bioodpadów.
Wypełnioną i podpisaną deklarację należy dostarczyć do UM za pomocą poczty tradycyjnej, poprzez wrzucenie do urny znajdującej się w głównym budynku lub pocztą elektroniczną, na adres e-mail: (w tym przypadku należy jednak pamiętać o dostarczeniu do urzędu w późniejszym terminie oryginału deklaracji). – Na podstawie wypełnionej deklaracji będzie ustalona opłata i ulga za kompostownik. W przypadku niedostarczenia deklaracji do urzędu zostanie naliczona opłata bez ulg – zapowiada Grzegorz Nowodyła, naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami w UM.
Formularze deklaracji (osobne dla zabudowy jednorodzinnej i dla mieszkańców budynków wielorodzinnych) publikujmy także w załącznikach pod tekstem – razem ze „ściągą”, czyli deklaracjami wypełnionymi na wzór (uwzględniliśmy wybór różnych metod naliczania opłaty oraz ulgi).
– Najlepiej jeśli deklarację wypełni ta sama osoba, która składała poprzednią. W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt telefoniczny z Wydziałem Gospodarki Odpadami: 76 877 91 86 lub 76 877 91 85 – zachęca naczelnik.
O czym należy pamiętać przy wypełnianiu deklaracji? Po wyborze ulgi za kompostownik RPK przestanie odbierać z nieruchomości bioodpady w pojemniku. W przypadku zgromadzenia większej ilości skoszonej trawy, uciętych gałęzi czy liści trzeba je będzie we własnym zakresie dostarczyć do PSZOK-a, który zlokalizowany jest w Złotoryi przy pl. Sprzymierzeńców 7A.
Dodajmy, że mieszkańcy budynków spółdzielczych czy wielorodzinnych zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe nie mają obowiązku wypełniania i przesyłania do urzędu deklaracji. Wysokość opłaty ustalają im zarządcy, na podstawie wcześniejszych danych. Dlatego w przypadku zmian w strukturze gospodarstwa domowego, np. zwiększenia czy zmniejszenia liczby osób w nim zamieszkujących, należy kontaktować się z zarządcą.
Więcej o nowych stawkach za wywóz odpadów, obowiązkach związanych z segregacją i ulgach za kompostowanie pisaliśmy TUTAJ.