Na ekofestyn z okazji pierwszych urodzin punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych zaprasza złotoryjan burmistrz Paweł Kulig. Sobota 26 lipca ma być na PSZOK-u dniem pełnym edukacji, dobrej zabawy i ekologicznych inspiracji. W programie przewidziano liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych, występy, warsztaty i pokazy – a wszystko to w duchu proekologicznym.
Otwarte rok temu nowe centrum selektywnej zbiórki odpadów to jedna z największych inwestycji miejskich ostatnich lat. Budowa PSZOK-u kosztowała ponad 10 mln zł, z czego aż 90 proc. pochodziło z funduszy zewnętrznych.
Nowoczesny punkt pozwala złotoryjanom w wygodny i bezpieczny sposób oddawać m.in. odpady problemowe (np. farby, baterie), wielkogabarytowe (meble, sprzęt RTV/AGD) czy zielone (np. trawa, gałęzie). Co istotne, rzeczy dostarczane na PSZOK muszą być porozdzielane na frakcje – punkt nie zajmuje się segregowaniem odpadów za mieszkańców. Aby system działał sprawnie i ekologicznie, niezbędna jest więc odpowiedzialne podejście każdego z nas.
Jednym z najciekawszych rozwiązań w złotoryjskim PSZOK-u jest punkt ponownego użycia przedmiotów, zwany Przydasiowem. Możemy w nim zostawić rzeczy już nam niepotrzebne, o ile są jeszcze sprawne i w dobrym stanie oraz nadają się do tego, by ktoś inny mógł z nich skorzystać. To realny sposób na ograniczenie ilości śmieci i wydłużenie cyklu życia przedmiotów codziennego użytku.
Podczas festynu, który odbędzie się w ostatnią sobotę lipca w godzinach od 10 do 16, zaplanowano szereg aktywności (szczegóły na plakacie obok), które łączą zabawę z edukacją: warsztaty wikliniarskie i pokaz rzemiosła, pokazy pojazdów RPK i sprzętu komunalnego, występy wokalne i prezentacje taneczne oraz sztuk walki, namioty edukacyjne, ekoquizy z nagrodami, strefę animacji dla dzieci z malowaniem twarzy, grami i zabawami, ekologiczne bajki i ekopunkt informacyjny oraz wspólne ognisko z poczęstunkiem na zakończenie wydarzenia.
W wydarzeniu wezmą udział liczne instytucje i partnerzy miasta, zarówno lokalni, jak i regionalni, którzy od lat angażują się w działania na rzecz ochrony środowiska.
Ekofestyn będzie też symboliczną kontynuacją projektu „Złotoryja EkoAktywna” – miejskiej kampanii społecznej, której celem jest promowanie postaw ekologicznych i budowanie świadomości mieszkańców na temat odpowiedzialnego gospodarowania odpadami.
– To więcej niż festyn. To okazja, by się spotkać, porozmawiać o naszych sprawach i wspólnie zadbać o czystość miasta i przyjazne otoczenie – mówi burmistrz Kulig. – Chcę też podkreślić, że podczas ostatniego roku odwiedziło nas wielu przedstawicieli samorządów – również spoza kraju. Podpatrując nasze rozwiązania, stawiali nas jako wzór. To był też czas dobrej promocji miasta poprzez projekty ekologiczne. Zatem serdecznie zapraszam całe rodziny do udziału w festynie. Mam nadzieję, że ten dzień przyniesie dużo radości, inspiracji i dobrej energii.
Filtry