„Trójka” na poziomie średniej dla województwa dolnośląskiego, „jedynka” trochę poniżej – tegoroczny egzamin ósmoklasisty w złotoryjskich podstawówkach nie poszedł tak znakomicie jak poprzednio. Na tle sąsiednich miast Złotoryja wypadła jednak dość dobrze. Starsi uczniowie kilka dni temu otrzymali natomiast wyniki z matur. O ile w LO wstydu nie ma, to druga z naszych szkół średnich położyła egzamin dojrzałości przez matematykę.
Ubiegły rok był wyjątkowo udany dla złotoryjskich szkół podstawowych. „Trójka” w każdym z przedmiotów miała średni wynik lepszy o przynajmniej 5 punktów procentowych w porównaniu z całym województwem. „Jedynka” była blisko przeciętnego rezultatu dla Dolnego Śląska w języku polskim i matematyce, a w języku angielskim nawet nieznacznie go przebiła.
Tym razem jednak tak dobrze naszym uczniom już nie poszło. W SP1 wyniki są niższe od przeciętnej dla Dolnego Śląska o ok. 10 punktów. W SP3, jeśli chodzi o języki, średnia jest co prawda wyższa niż wojewódzka, ale już nie tak wyraźnie jak w zeszłym roku. A z matematyki jest nawet niższa (wszystkie wyniki przedstawiamy w tabelce obok).
W SP1 tegoroczny egzamin pisało 44 uczniów. Znalazł się jeden, który uzyskał wynik 100-procentowy, z j. angielskiego – to Miłosz Stalski.
– Ogromnym sukcesem jest również to, że 11 uczniów wypracowało wynik wyższy niż 93 proc. Należą do nich: Natan Duda, Wojciech Siwik, Maciej Walicki, Agata Porabik, Filip Zieliński, Hanna Jurczyk, Franciszek Leszczyński, Filip Połuch, Nikola Wójcik – wszyscy z języka angielskiego. Ponadto Emilia Gudz i Marcin Molenda osiągnęli wysokie wyniki z dwóch przedmiotów: z matematyki i z języka angielskiego, odpowiednio 97 i 98 proc. – podkreśla dyrektorka Izabela Stemplowska.
I dodaje: – Bardzo dziękuję za pracę, trud i zaangażowanie nauczycielom i rodzicom, a także uczniom, którzy mimo wielu przeciwności losu udowodnili, że są młodymi wartościowymi ludźmi. Wierzę, że wszyscy z zaangażowaniem podeszli do egzaminów i starali się na miarę swoich możliwości. Wyniki egzaminu ósmoklasisty są ważne podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Życzę, aby każdy absolwent „jedynki” we wrześniu rozpoczął naukę w wymarzonej szkole.
W SP3 do egzaminu przystąpiło 71 uczniów. Podobnie jak w SP1 była tylko jedna „setka”, też z angielskiego – zrobiła ją Julia Galar.
– „Fajerwerków” w tym roku nie było, ale mieliśmy dużo wyników powyżej 90 procent: aż 29 z angielskiego, 5 z matematyki i 1 z polskiego – zaznacza dyrektorka Danuta Boroch. – Najrówniejszy wynik uzyskała Zuzanna Molenda, która miała 91 proc. z polskiego, 87 proc. z matematyki i 93 proc. z angielskiego. Blisko dwóch „setek” był Tymoteusz Kłos: 97 proc. z matematyki i 98 proc. z angielskiego.
Wyniki szkoły z ul. Wilczej plasują ją na 5. staninie („średnim”), jeśli chodzi o polski i matematykę, oraz na 6. („wyżej średnim”) w przypadku angielskiego.
A jak Złotoryja wygląda na tle okolicznych miast? To porównanie prezentujemy w tabelce obok.
Co z maturami?
W Liceum Ogólnokształcącym w Złotoryi rok temu maturę zdali wszyscy absolwenci. Tym razem ogólna zdawalność wyniosła 96,7 proc. – Aż! – podkreśla dyrekcja szkoły, dla której ten wynik to także powód do dumy.
Na poziomie podstawowym egzamin dojrzałości przedstawia się w LO następująco: j. polski – zdawalność 100 proc., a średni wynik to 65 proc., j. angielski również zdało 100 proc. uczniów, a ich średnia to 90,1 proc., z kolei matematyka miała zdawalność na poziomie 96,7 proc., przy przeciętnym wyniku 67,6 proc.
Co ważne, licealiści z ul. Kolejowej uzyskali wyniki wyższe niż średnie ogólnopolskie zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Wśród 60 maturzystów pięciu może się pochwalić maturą z j. angielskiego zdaną na 100 proc., były też 4 „setki” z matematyki.
W Zespole Szkół Zawodowych w Złotoryi egzamin dojrzałości zdało 78 proc. absolwentów technikum. – To wynik znacznie lepszy od wyniku dolnośląskiego, który wynosi 66 proc. – czytamy na Facebook-u ZSZ.
Jak w technikum poszły poszczególne przedmioty? Zdawalność z języka polskiego wyniosła 89 proc., a średni wynik 44 proc. Matematykę zdało 92 proc. absolwentów (ich średnia to 50 proc.), zaś angielski zaliczyło 95 proc. uczniów, ze średnią 60 proc.
Gorzej poszło absolwentom liceum w ZSZ. Co prawda jeśli chodzi o polski i angielski zdawalność wyniosła 100 proc. (przy średnich wynikach odpowiednio 49 i 63 proc.), ale licealistów z ul. Wojska Polskiego pokonała matematyka – oblała ją aż połowa maturzystów! Swój wynik będą mogli poprawić w sierpniu. Dodajmy, że ci, którzy królową nauk zdali, mieli nie najlepszą przeciętną – tylko 31 proc.
Filtry