Policjanci ze Złotoryi interweniowali wobec mężczyzny, który groził odebraniem sobie życia. Dzięki ich szybkiej pomocy desperat trafił w ręce specjalistów. Przypominamy, gdzie osoby w kryzysie emocjonalnym mogą szukać wsparcia.
Kilka dni temu dyżurny stanowiska kierowania Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi otrzymał zgłoszenie, z treści którego wynikało, że mężczyzna znajdujący się w kryzysie emocjonalnym zagroził odebraniem sobie życia.
– Natychmiast we wskazane w zgłoszeniu miejscu doświadczony dyżurny zadysponował patrol w celu podjęcia czynności zmierzających do uratowania życia mężczyzny. Na miejscu policjanci przeprowadzili rozmowę ze zdesperowanym mężczyzną, który trzymał w tym czasie w ręku niebezpieczny przedmiot. Mundurowi zachowali spokój i działali zdecydowanie, co z kolei doprowadziło do odwiedzenia mężczyzny od targnięcia się na własne życie – relacjonuje st. asp. Łukasz Porębski z KPP Złotoryja.
Okazało się, że w chwili zdarzenia mężczyzna znajdował się w stanie nietrzeźwości. Dla własnego bezpieczeństwa spędził noc w policyjnej celi pod czujnym okiem mundurowych. Po wytrzeźwieniu został przekazany pod opiekę specjalistów, gdzie będzie mógł uzyskać pomoc.
Kryzys emocjonalny może dotknąć każdego. Warto wiedzieć, jak rozwiązywać problemy lub wesprzeć innych w samodzielnym rozwiązywaniu trudności. Warto również nie wahać się i skorzystać z porady specjalisty z dziedziny psychologii czy psychiatrii, działających m.in. w każdej poradni zdrowia psychicznego.
– Prośba o pomoc nie jest wstydem – przypominają policjanci. – Każdemu zdarzają się gorsze chwile, niepowodzenia i często nie wiemy, jak poradzić sobie z problemami. Co ważne, nie musimy być sami z naszymi problemami. Są osoby, które nam pomogą całkowicie bezpłatnie i anonimowo. Zawsze możemy zwrócić się do specjalistów, którzy pomogą nam przejść przez ciężki okres w życiu. Najlepiej nawiązać kontakt z organizacją pomocową, np. Centrum Wsparcia dla Osób w Stanie Kryzysu Psychicznego, gdzie specjaliści dyżurują pod numerem telefonu 800 702 222. Pomocy na terenie całego kraju można też szukać, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub Kryzysowy Telefon Zaufania pod numerem 116 123 i Młodzieżowy Telefon Zaufania – 116 111.
Kilka tygodni wcześniej, na początku czerwca, miała miejsce inna ciekawa interwencja policjanta ze Złotoryi. Funkcjonariusz w czasie wolnym od służby zauważył w jednym ze sklepów na terenie miasta ekspedientkę, która bezskutecznie próbowała zatrzymać mężczyznę przekraczającego linię kas bez uiszczenia opłaty za produkty. Kobieta krzyczała: „Oddaj, co ukradłeś!”. Mężczyzna miał na ramieniu torbę, w której znajdował się w niej skradziony towar.
Policjant natychmiast podjął pościg i zatrzymał sprawcę kradzieży. Zatrzymanym okazał się 34-letni mieszkaniec Złotoryi. Mężczyźnie za dokonanie kradzieży szczególnie zuchwałej grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.
– To kolejny przykład na to, że funkcjonariusze, nawet po służbie, nie przechodzą obojętnie wobec łamania prawa. Ich czujność i zaangażowanie budują codzienne poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Brawo za zdecydowaną reakcję i wzorową postawę – policjantem jest się zawsze – podkreśla mł. asp. Magdalena Dobrowolska z KPP Złotoryja.
Filtry