Za dwanaście miesięcy powinien być gotowy projekt zazielenienia centrum Złotoryi. Jego opracowaniem zajmie się firma Roman Rutkowski Architekci z Wrocławia. Burmistrz Paweł Kulig podpisał dziś w ratuszu umowę z właścicielem biura projektowego.
Zwycięzca przetargu otrzyma za swoją pracę 146 tys. 247 zł. Ma za zadanie opracować dokumentację projektowo-kosztorysową na zieloną transformację Złotoryi, a ściślej – centrum najstarszego miasta w Polsce, które jest zdominowane przez kamień i beton.
Więcej zieleni ma się pojawić przy kościele Mariackim na pl. Niepodległości, w Rynku (chodzi o obszar przed dawnym ratuszem, deptak oraz teren wokół fontanny Górników), a także na skwerze na pl. Jana Matejki.
– Nie zamierzamy wprowadzać rewolucji, górna część Rynku pozostanie nadal miejscem reprezentacyjnym, które jest potrzebne w Złotoryi – wyjaśnia Paweł Kulig. – Trendy architektoniczne się jednak zmieniają, zmiany klimatyczne wymuszają wprowadzanie większej ilości zieleni w zurbanizowanych centrach miast. Ta sytuacja dotyczy także złotoryjskiej starówki, na której jest zdecydowanie za mało krzewów i drzew.
Architekci będą musieli zachować istniejący układ komunikacyjny, a także zaprojektować doświetlenie zieleni oraz systemu zbierania i magazynowania wody deszczowej. Nasadzenia, które zaproponują, nie mogą stanowić gatunków obcych i inwazyjnych. W zakres zlecenia wchodzi także uzupełnienie w nowe elementy małej architektury oraz przebudowa rozdzielnicy licznikowej przed budynkiem Rynek 42.
– Wykonawca, z którym podpisaliśmy umowę, ma duże doświadczenie w tego typu realizacjach, łączących elementy ekologiczne z historycznymi i zabytkowymi. Zajmował się z powodzeniem zmianą aranżacji w centrach miast, w strefach ochrony konserwatorskiej, stosując nowatorskie rozwiązania – dodaje burmistrz. – Liczymy na jego świeże spojrzenie na złotoryjską starówkę, która ma w sobie ogromny potencjał, ale potrzebuje też pewnych zmian, które uczynią ją miejscem jeszcze bardziej przyjaznym dla mieszkańców.
Wrocławska pracownia architektoniczna ma na swoim koncie m.in. projekt rewitalizacji placu Nowy Targ we Wrocławiu, który w zeszłym roku z „betonowej pustyni” zmienił się w „miejski ogród”. Nowy Targ (na zdjęciu obok) był polskim kandydatem do Europejskiej Nagrody Green Cities, znalazł się nawet w trójce finalistów. Roman Rutkowski jest także zwycięzcą konkursu na opracowanie koncepcji zagospodarowania Górnego Rynku i Nowego Rynku w Kaliszu.
Architekci mają najpierw przedstawić koncepcję zagospodarowania dla poszczególnych terenów w Złotoryi, w tym w zakresie doboru zieleni, a następnie konkretny projekt budowlany i kosztorys. Dokumentacja ma też zawierać wizualizację zielonej metamorfozy złotoryjskiej starówki.
fot. FB/Roman Rutkowski Architekci
Filtry