Aż dwie maszyny ze Złotoryi otrzymały w tym roku tytuły Mistrza Techniki Zagłębia Miedziowego. Do konkursu organizowanego przez legnicki NOT zgłosiły się przedsiębiorstwa Vitbis i Mine Master. To drugie zrobiło tak dobry produkt, że zostało nawet nagrodzone podwójnie.
Mine Master wystartował w konkursie z samojezdną wiertnicą o oznaczeniu FLP1410 z automatycznym systemem wiercenia (ADS). Firma, która działa na terenie dawnych zakładów górniczych Lena w Wilkowie, otrzymała za swój projekt nie tylko tytuł Mistrza Techniki Zagłębia Miedziowego 2023, ale także dodatkowe wyróżnienie – laur Dolnośląskiego Mistrza Techniki 2023. Autorami maszyny są pracownicy Mine Master: Lesław Ostapów, Witold Hnat, Grzegorz Nadolny, Robert Rak, Jacek Kulas, Mateusz Jacek, Tomasz Gil, Zbigniew Bogacz, Zbigniew Serwach, Krzysztof Poznar i Michał Urbański.
Wiertnica, którą opracowano w Wilkowie (na zdjęciu obok), to maszyna o obniżonych kosztach utrzymania, poprawiająca bezpieczeństwo pracy pod ziemią. Charakteryzuje się niskim zużyciem paliwa i długą żywotnością, a jej prosta i modułowa konstrukcja ułatwia naprawę i wymianę części. Ma również ergonomiczną kabinę z klimatyzacją, zapewniającą operatorowi komfortowe i bezpieczne środowisko pracy, m.in. dzięki niskiemu poziomowi hałasu i wibracji, co zmniejsza stres i zmęczenie. Wiertnica jest ultraniska, a dzięki systemowi ADS może wiercić samodzielnie podczas zmian, umożliwiając ciągłą pracę. Do tego jeden operator może skonfigurować wiele wiertnic i tylko nadzorować ich działanie, co dodatkowo zwiększa wydajność i usprawnia proces wiercenia.
Vitbis z kolei zgłosił do konkursu rozwiązanie wprowadzające zautomatyzowane procesy do branży, która dotąd była zarezerwowana dla produkcji ręcznej, niemal rzemieślniczej. Chodzi o maszynę do dekorowania okrągłych bombek choinkowych z wykorzystaniem farb rozpuszczalnikowych i klejów z nałożonym brokatem. To unikatowe rozwiązanie, które imituje ręczną pracę dekoratora. W stworzenie tej innowacji zaangażowany był zespół w składzie: dr inż. Paweł Maślak, dr hab. inż. Marcin Kowalczyk, prof. dr hab. inż. Tadeusz Smonicki, dr inż. Janusz Prus, dr Błażej Prus (obecny prezes, który odebrał nagrodę – na zdjęciu obok) i Marcin Sieradzki.
Vitbis zapewnia, że półautomatyczna maszyna do dekorowania bombek pozwala poprawić warunki pracy w zakładzie, ponieważ ogranicza liczbę osób przebywających w strefie oparów wydzielających się z farb rozpuszczalnikowych. Poza tym zwiększa możliwości produkcyjne przedsiębiorstwa, gdyż jest możliwe wykonywanie powtarzalnych skomplikowanych wzorów na bombkach, które do tej pory były nieosiągalne. Maszyna pozwala też zwielokrotnić wyniki produkcyjne pojedynczego pracownika. Dotąd dekorator był w stanie zrobić 200-300 bombek w czasie swojej zmiany. Teraz Vitbis może produkować 400 bombek zdobionych na jednej maszynie. Jedna osoba może obsługiwać 3-4 maszyny jednocześnie, co daje nawet 5-krotne zwiększenie produktywności pracownika, którego rola polega na założeniu bombki do maszyny, włączeniu odpowiedniego programu malowania wzoru i odłożeniu gotowych bombek na stojaki. To rozwiązanie pozwala konkurować złotoryjskiej firmie z tanimi produktami pochodzącymi m.in. z rynku chińskiego.
Konkurs na Mistrza Techniki organizuje co roku Rada Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej w Legnicy. Nagrody przyznawane są za wybitne i zastosowane w praktyce osiągnięcia w takich dziedzinach, jak konstrukcja obiektów, maszyn, urządzeń i sprzętu, procesy technologiczne, racjonalne metody produkcji czy kształtowanie i ochrona środowiska.
Wręczenie tytułów za zeszłoroczne dokonania miało miejsce w ubiegłym tygodniu, podczas uroczystej gali wieńczącej 48. Dni Nauki i Techniki organizowane przez NOT. Partnerem w tym przedsięwzięciu, które odbyło się w centrali KGHM w Lubinie, był Związek Pracodawców Polska Miedź. Laureatom nagrody wręczała m.in. złotoryjanka Barbara Zwierzyńska-Doskocz, wiceprezeska Związku Pracodawców.
fot. Związek Pracodawców Polska Miedź, Mine Master
Filtry