Wirus HPV jest odpowiedzialny za powstawanie wielu nowotworów. Sprawdzonym i bezpiecznym sposobem zabiegania zakażeniu jest szczepienie. Przypominamy, że od 1 września grupa, która skorzysta z powszechnego programu szczepień przeciwko HPV została rozszerzona i obejmuje dzieci w wieku 9-14 lat. Planowane są również szczepienia w szkołach.
HPV (Human Papilloma Virus) to wirus brodawczak ludzkiego, który jest odpowiedzialny za prawie 100 procent przypadków raka szyjki macicy.
Przyczynia się również do powstawania takich nowotworów jak rak pochwy, odbytu, prącia czy krtani. Dodatkowo może wywoływać kłykciny kończyste (zmiany powstające na błonach śluzowych narządów płciowych).
Szczepienia przeciwko wirusowi HPV są skutecznym i bezpiecznym sposobem zapobiegania wywoływanym przez zakażenie chorobom. Programy szczepień przeciwko HPV z powodzeniem funkcjonują w 125 państwach, w których m odnotowano znaczny spadek zachorowań na nowotwory wywoływane przez wirusa HPV.
W Polsce program szczepień przeciwko HPV funkcjonuje od zeszłego roku. Do tej pory obejmował on młodzież w wieku 12-13 lat. Od 1 września 2024 r. szczepienia w ramach powszechnego programu szczepień przeciw HPV dostępne są dla osób po ukończeniu 9. roku życia do ukończenia 14 lat.
Kolejną zmianą jest zwiększenie liczby punktów szczepień. Od września szczepienia są wykonywane we wszystkich przychodniach POZ. Planowane są również akcje szczepień w szkołach.
W powszechnym programie szczepień przeciw HPV bezpłatnie dostępne są dwie szczepionki: 2-walentna szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9.
Szczepienie przeciwko HPV jest dobrowolne i wymaga zgody rodzica.
Aby skorzystać, ze szczepienia wystarczy umówić wizytę w punkcie szczepień. Podstawową formą rejestracji jest bezpośredni kontakt z przychodnią POZ.
Dziecko możemy zapisać także przez Internetowe Konto Pacjenta, aplikację mojeIKP oraz przez infolinię (dzwoniąc w godz. 8-18 na numer 800 100 101).
Młodzież, do 18 roku życia, która nie kwalifikuje się do udziału w powszechnym programie szczepień przeciwko HPV również może zostać zaszczepiona bezpłatnie.
Szczepionka przeciwko HPV znajduje się na liście leków zalecanych dla dzieci. Aby z niej skorzystać rodzic musi zgłosić się do lekarza po skierowanie, a następnie odebrać szczepionkę w aptece i umówić wizytę w punkcie szczepień. Osoby do 18 roku życia są bezpłatnie szczepione 2-walentną szczepionką, która chroni przed dwoma, najbardziej onkogennymi szczepami wirusa.
Osoby dorosłe, które chcą się zaszczepić przeciwko HPV mogą skorzystać z 50 proc. refundacji.
Filtry