Nauczyciele nowy rok szkolny rozpoczęli wraz ze zmianami w nauczycielskich emeryturach. Wrzesień to bowiem pierwszy miesiąc obowiązywania istotnych zmian w Karcie Nauczyciela, dzięki którym aktywni pedagodzy, po spełnieniu określonych warunków, mogą przejść na emeryturę w wieku niższym niż powszechny wiek emerytalny.
Z prawa do nowej emerytury mogą skorzystać nauczyciele, którzy spełnią łącznie kilka warunków. Jednym z nich jest rozwiązanie na swój wniosek stosunku pracy. Może to być także sytuacja, gdy rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy nastąpi w określonych okolicznościach (np. kiedy dyrektor szkoły podczas całkowitej jej likwidacji rozwiąże z nauczycielem stosunek pracy albo stosunek pracy wygaśnie z upływem sześciomiesięcznego okresu pozostawania nauczyciela w stanie nieczynnym).
Kolejnym warunkiem jest rozpoczęcie pracy przed 1 stycznia 1999 r. jako nauczyciel, wychowawca, inny pracownik pedagogiczny w przedszkolu, szkole, placówce lub innej jednostce organizacyjnej wymienionej w art.1 Karty Nauczyciela.
– Konieczne jest także żeby nauczyciel posiadał okres składkowy, wynoszący co najmniej 30 lat, w tym co najmniej 20 lat faktycznego wykonywania pracy, o której mowa w art. 1 Karty Nauczyciela, (z wyjątkiem nauczyciela szkoły za granicą), w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć – informuje Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku.
Ze świadczenia nie skorzystają nauczyciele, którym przysługuje prawo do przejścia na emeryturę bez względu na wiek na podstawie art. 88 ust. 2a Karty Nauczyciela, a także ci, których wysokość wyliczonej emerytury jest niższa niż kwota najniższej emerytury określonej w ustawie emerytalnej. Od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury wynosi 1780,96 zł.
Rzeczniczka wyjaśnia, że na nową emeryturę mogą przejść nauczyciele urodzeni przed 1 września 1966 r.
Warunki wymagane do nabycia uprawnień do nowej emerytury nauczycielskiej są takie same dla kobiet i mężczyzn.
Więcej o emeryturach nauczycielskich na stronie ZUS.
Filtry