Czy PSZOK to sortownia odpadów? Jakim rodzajem materiałów się zajmuje? Co się dzieje ze śmieciami, które trafią na PSZOK? To jedynie kilka pytań zadawanych bardzo często przez mieszkańców naszego miasta. Postaramy się dziś odpowiedzieć na nie w skrócie. A tych bardziej zainteresowanych tematem gospodarki odpadowej prowadzonej na terenie Złotoryi zapraszamy 27 lipca na piknik z okazji otwarcia nowo wybudowanego PSZOK-u przy pl. Sprzymierzeńców 6C.
Zacznijmy od tego, czym jest PSZOK. Czy jest sortownią odpadów?
Oczywiście, że nie!
PSZOK to skrót od nazwy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Stanowi miejsce, gdzie mieszkańcy miasta mogą oddać za darmo tzw. odpady problemowe – czyli takie, których nie wolno wyrzucać do pojemników znajdujących się w boksach śmietnikowych. To bardzo ważne, by odpady niebezpieczne (np. baterie, zużyte tonery czy stara elektronika) trafiły do odpowiednich kontenerów na PSZOK-u, ponieważ stamtąd zostaną przekazane do recyklerów. To specjalistyczne firmy, które zajmują się ich przetwarzaniem.
Podsumowując: PSZOK nie jest sortownią, a jedynie punktem, do którego można dostarczyć odpady problemowe, które z kolei są następnie przekazywane do specjalistycznych firm zajmujących się ich sortowaniem i odzyskiwaniem z nich surowców wtórnych.
Jakie odpady przyjmuje PSZOK?
Papier
Metale
Tworzywa sztuczne
Szkło
Odpady opakowaniowe wielomateriałowe
Odpady zielone (części roślin pochodzące z pielęgnacji terenów zielonych i ogrodów)
Odpady niebezpieczne (np. urządzenia zawierające rtęć)
Przeterminowane leki
Chemikalia (np. rozpuszczalniki, kwasy, środki ochrony roślin, farby)
Oleje
Odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałych w gospodarstwach domowych, w szczególności igły i strzykawki
Zużyte baterie i akumulatory,
Zużyty sprzęt elektroniczny i elektroniczny
Meble i inne odpady wielkogabarytowe
Zużyte opony pochodzące z gospodarstw domowych (limit wynosi 8 szt./rok/1 nieruchomość
Tekstylia i odzież
Odpady budowlane i rozbiórkowe z gospodarstw domowych
Pamiętajmy! Zamiast niszczyć krajobraz, zaśmiecać lasy czy miejsce, w którym mieszkamy, zatruwać wodę i glebę, po prostu dostarczmy odpady do PSZOK-u.
A na potwierdzenie złego wpływu odpadów na środowisko mała ciekawostka: jedna zużyta bateria z pilota samochodowego jest w stanie zatruć aż 400 litrów wody!
Filtry