Tydzień temu Centralna Komisja Egzaminacyjna podała pierwsze dane o egzaminach maturalnych.
W naszym województwie przystąpiło do niej ok. 16 tys. absolwentów liceów ogólnokształcących, techników, szkół artystycznych i branżowych szkół II stopnia.
Egzamin dojrzałości zdało 83 proc. maturzystów. 12 proc. ma prawo do poprawki, a 5 proc. nie zdało egzaminu i ponownie może próbować dopiero za rok.
Jak wygląda sytuacja w naszym mieście?
Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Złotoryi w tym roku ukończyło 45 osób w dwóch klasach czwartych. Wszyscy przystąpili do egzaminów maturalnych. Egzamin dojrzałości zdały 43 osoby, a dwie przystąpią do egzaminów poprawkowych w sierpniu.
– Przy tylko dwóch poprawkach zakładamy, a są na to duże szanse, że ostatecznie nasze liceum odnotuje 100 procent zdawalności. W porównaniu ze średnimi wynikami ogólnopolskimi i dolnośląskimi w samych liceach ogólnokształcących egzaminy pisemne obowiązkowe w naszym liceum wypadły bardzo dobrze, w większości lepiej niż w województwie i kraju. Dodać należy, że wśród naszych uczniów cztery osoby uzyskały 100-procentowe wyniki na pisemnych egzaminach obowiązkowych, 2 osoby z matematyki i 2 z języka angielskiego – mówi Beata Franczak, dyrektorka liceum.
W egzaminie z języka polskiego średnia szkoły wyniosła 68 proc., czyli więcej niż średnia samych liceów w województwie (65 proc.) i kraju (65).
Podobnie było w przypadku matematyki (średnia szkoły 69 proc., województwa – 67, kraju – 68).
Jeśli chodzi o język angielski, to średnia placówki wyniosła 83 proc., czyli tyle samo ile w kraju, ale mniej niż w województwie (85 proc.).
W Zespole Szkół Zawodowych egzamin dojrzałości zdawało 62 absolwentów. Byli to uczniowie z technikum informatycznego, logistycznego, mechanicznego, logistyczno-ekonomicznego i liceum ogólnokształcącego.
Egzaminu nie zdało 8 osób, z czego 7 ma możliwość poprawki w przyszłym miesiącu (nie zdali tylko z jednego przedmiotu).
Ogólna zdawalność w szkole wyniosła 87,1 procent, z czego w liceum ogólnokształcącym 100 proc., a w technikum 78,9 proc (w poszczególnych oddziałach technikum: informatyczne – 100 proc., logistyczno-ekonomiczne – 100 proc., mechaniczne – 75 proc., logistyczne – 62,5 proc.).
Średni wynik zdawalności z matematyki i języka polskiego pisemnego poziomu podstawowego jest wyższy od średniej liceów oraz techników w województwie i kraju i wyniósł 64 proc.
– Średnie wyniki egzaminów technikum z egzaminów pisemnych podstawowych należałoby rozpatrywać osobno dla każdego z oddziałów. Ogólnie można stwierdzić, że w oddziałach technikum informatycznego i technikum logistyczno-ekonomicznego średnie wyniki zdawalności z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego pisemnego poziomu podstawowego są wyższe niż w województwie i kraju – mówi Zbigniew Mularczyk, dyrektor szkoły.