Mariusz Garbera, po zmianie wójta gminy Zagrodno, zrezygnował z zarządzania zamkiem.
Nowym kasztelanem został Zbigniew Mosoń (na zdjęciu po otrzymaniu tytułu Człowieka Ziemi Złotoryjskiej 2023).
Mosoń to propagator Gór i Pogórza Kaczawskiego, twórca i autor cyklów Stop! Zabytek!, Stop! Natura!, Z wizytą u..., w których zbiera i opisuje ważne dla ziemi złotoryjskiej i jej okolic fakty o miejscach, ich historii i pięknie. Założyciel i administrator grupy Góry i Pogórze Kaczawskie – Kraina Wygasłych Wulkanów (w której skupia prawie 10 000 miłośników naszej krainy) oraz Góry i Pogórze Kaczawskie – Kaczawskie Mountains i Foothills. Organizator wycieczek po ziemi złotoryjskiej. Prawdziwy regionalista, współautor m.in. ścieżek na Okole, Rajdu Okole, tras singletracków kaczawskich – Wojcieszów i autor niejednej tablicy informacyjnej na trasach i ścieżkach turystycznych.
6 lat temu został jednym z jedenastu polskich ekspertów Unii Europejskiej ds. ochrony dziedzictwa kulturowego.
Jego zasługi zostały docenione przez kapitułę wybierającą Człowieka Ziemi Złotoryjskiej 2023, która przyznała mu ten zaszczytny tytuł.
Nie udało nam się dodzwonić do nowego kasztelana zamku, jednak na jego profilu FB znaleźliśmy taką informację: „Kochani! Po rezygnacji poprzedniego prezesa, otrzymałem propozycję kierowania spółką Zamek Grodziec. Cieszę się z zaufania, jakim mnie obdarzono, choć wiem, że będzie to trudne zadanie. Przed nami wyzwanie związane z pracami remontowymi i zabezpieczającymi w tym wyjątkowym zamku, przy konieczności jednoczesnego utrzymania, a nawet rozszerzenia oferty turystycznej. Główna brama i donżon są zamknięte od miesiąca, co utrudnia codzienne funkcjonowanie. Zarówno ja, jak i cała załoga, musimy włożyć ogromny wysiłek w rozwój obiektu. Oczywiście liczę na Wasze wsparcie! Wkrótce podzielę się planami na przyszłość, które obejmują aktywizację obiektu jako regionalnego centrum turystycznego. Wierzę, że razem możemy osiągnąć sukces.
Z kolei Mariusz Garbera w latach 2016-2017 ukończył studia podyplomowe na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, specjalizując się w zarządzaniu instytucjami kultury.
Zawodowo pracował jako muzealnik i jako popularyzator historii regionu organizował lekcje i wystawy muzealne oraz wykłady prelegentów z ośrodków akademickich. Jest autorem artykułów popularno-naukowych.
W latach 2019-2021 pełnił funkcję dyrektora Muzeum Regionalnego w Chojnowie. Posiada również doświadczenie jako nauczyciel historii i wychowawca w placówkach szkolnych.
Kasztelanem Zamku Grodziec został w maju 2022 roku (pisaliśmy o tym TUTAJ).
Zastąpił wtedy na stanowisku Piotra Janczyszyna, który od ponad 2 miesięcy jest wójtem gminy Zagrodno.
Na swoim FB Mariusz Garbera pisze: „Coś bardzo ważnego zakończyło się właśnie w moim życiu. Nie jestem już związany z Zamkiem Grodziec. Za mną dwa lata pracy – w mojej opinii – ciężkiej i solidnej. Mam nadzieję, że wniosłem coś ciekawego i dobrego w mury zamkowe”.
To, że praca była solidna można zauważyć gołym okiem. Wystarczy zerknąć na statystyki. W samym maju zamek odwiedziło ponad 11 tysięcy osób. – Była to ciężka praca całego zespołu. Myślę, że dużym dokonaniem było to, że wyszliśmy naprzeciw i wyjechaliśmy po turystów na różne targi i imprezy turystyczne. W ubiegłym roku zrobiliśmy łącznie 5 tys. kilometrów. Wprowadziliśmy nowe propozycje kulturalne, takie jak koncerty jazzowe i spektakle teatralne. Dodatkowo mieliśmy modernizację kładki nad fosą przy wejściu głównym, remont komina na starej wieży, remont portalu w palatium, itp. To istotne rzeczy. Mnie już tam nie ma, ale cały zespół, który tworzy świetny klimat w zamku zostaje. Trzymam mocno kciuki i mam nadzieję, że zamek będzie się dobrze rozwijał. Gratuluję nowemu prezesowi zarządu i życzę mu z całego serca wielu sukcesów i powodzenia – powiedział w rozmowie z nami były kasztelan.
Filtry