Dzisiaj w szpitalu przy ul. Hożej odbyło się uroczyste otwarcie nowych miejsc (Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, pododdział chirurgii urazowo-ortopedycznej oraz centralna rejestracja) z udziałem m.in. przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia, parlamentarzystów i lokalnych władz samorządowych.
– Kierunek rozwoju naszego szpitala to odpowiedź na rosnące potrzeby zdrowotne mieszkańców powiatu złotoryjskiego, które analizujemy, aby sukcesywnie dostosowywać ofertę medyczną do realnych wymagań i dążyć do jeszcze wyższych standardów opieki zdrowotnej. Teraz uruchamiamy Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, gdyż coraz więcej młodych osób boryka się z problemami emocjonalnymi, lękiem, depresją, a natychmiastowa pomoc specjalistów i wsparcie są tutaj kluczowe. Otwieramy również pododdział chirurgii urazowo-ortopedycznej, który umożliwi mieszkańcom powiatu dostęp do szybkiej pomocy ortopedycznej. To świadczenia, które dotychczas nie były oferowane w naszym regionie, a potrzeby w tym zakresie są ogromne. Ponadto wdrożyliśmy system teleinformatyczny i uruchomiliśmy centralną rejestrację do wszystkich poradni specjalistycznych w naszym szpitalu – mówił Maciej Leszkowicz, prezes szpitala.
Niestety ok. 20 proc. dzieci i młodzieży przejawia trudności o podłożu psychologicznym, zmaga się z zaburzeniami lękowymi czy objawami depresji. Skalę problemu pogłębił okres pandemii. Młodzi ludzie znajdują się także pod silną presją psychiczną wynikającą niejednokrotnie z rywalizacji rówieśniczej, poczucia niezrozumienia czy wpływu świata wirtualnego.
Specjalistyczna i natychmiastowa pomoc jest więc dla nich niezbędna. Wczesna reakcja polegająca na profesjonalnej pomocy psychologicznej w najbliższym środowisku oraz odpowiednia terapia i wsparcie mogą przeciwdziałać pogłębieniu się problemów emocjonalnych lub rozwojowi innych w życiu dorosłym.
CZP świadczy diagnostykę psychiatryczną i psychologiczną, prowadzi psychoterapię, farmakologię i rehabilitację dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 21 lat. Młodzi pacjenci mogą korzystać z różnych form pomocy (diagnostyki i leczenia w warunkach oddziału dziennego, a także terapii grupowej, indywidualnej, interwencji kryzysowej czy oddziaływań socjoterapeutycznych).
Sama terapia prowadzona jest na podstawie opracowanego przez specjalistów centrum programu terapeutyczno-rehabilitacyjnego. CZP wspiera i udziela porad także rodzicom oraz opiekunom. Prowadzi również działania z zakresu profilaktyki i edukacji w zakresie zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży.
Zespół CZP tworzy wykwalifikowana kadra: 2 lekarzy, 3 psychologów, 6 psychoterapeutów, pedagodzy, logopedzi, pielęgniarki, fizjoterapeuci oraz superwizor, którzy ukończyli specjalistyczne szkolenia i dysponują niezbędnym doświadczeniem do pracy z młodymi pacjentami. Sam proces pozyskania specjalistów do pracy w złotoryjskiej placówce trwał 8 miesięcy.
Pomieszczenia CZP dostosowano do potrzeb dzieci i młodzieży z poszczególnych grup wiekowych. Do dyspozycji jest 8 pomieszczeń: sala terapii zajęciowej, sala terapii grupowej, pokój wyciszeń i pokój wypoczynkowy, sale lekcyjne dla klas szkoły podstawowej i ponadpodstawowej oraz jadalnia.
Oprócz Centrum Zdrowia Psychicznego w złotoryjskim szpitalu uruchomiony został pododdział chirurgii urazowo-ortopedycznej, który realizuje świadczenia z zakresu leczenia urazów oraz schorzeń ortopedycznych.
W ramach działalności pododdziału prowadzone jest leczenie zachowawcze i operacyjne u pacjentów przyjmowanych w trybie planowym. Dzięki wyposażeniu bloku operacyjnego w specjalistyczne narzędzia oraz nowoczesne urządzenia wykonywane są zabiegi i operacje narządów ruchu.
– Powstanie pododdziału i rozszerzenie świadczeń medycznych w naszym szpitalu o te z zakresu schorzeń narządu ruchu wynika z konieczności stworzenia warunków do uzyskania szybkiej i specjalistycznej pomocy w tym zakresie dla mieszkańców powiatu złotoryjskiego i miast ościennych. Dotychczas opiekę ortopedyczną i urazową dla osób z naszego regionu realizował Szpital Specjalistyczny w Legnicy oraz Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej. W praktyce jednak, ze względu na dużą liczbę pacjentów (turyści, bliskość autostrady A4), nie były one w stanie przejąć całkowitej odpowiedzialności za pacjentów z powiatu złotoryjskiego. Dlatego niezbędne okazało się częściowe przejęcie ich obowiązków i rozpoczęcie działalności z zakresu mniej skomplikowanych urazów oraz schorzeń ortopedycznych, aby zapewnić mieszkańcom regionu dostęp do specjalistycznej opieki w tym zakresie – podkreśla Maciej Leszkowicz.
Pododdział chirurgii urazowo-ortopedycznej zyskał nowoczesne i specjalistyczne łóżka oraz sprzęt do monitorowania funkcji życiowych. Wyremontowano również salę dla pacjentów wyposażoną w indywidualną łazienkę dostosowaną do potrzeb osób z ograniczoną sprawnością ruchową. Obecnie trwają prace remontowe, które prowadzone są tak, aby nie zakłócać działalności pododdziału. Kolejne sale dla chorych będą sukcesywnie oddawane do użytku. Zespół pododdziału tworzy 3 lekarzy specjalistów z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu oraz wykwalifikowany zespół pielęgniarski.
Kolejną nowością w placówce jest centralna rejestracja do poradni z system powiadomień SMS o wizycie.
W ciągu ostatniego roku znacznie wzrosła liczba pacjentów korzystających z 12 poradni specjalistycznych złotoryjskiego szpitala. Tylko do końca października br. w poradniach przyjętych zostało blisko 26 tys. osób, podczas gdy przez cały 2022 rok było ich ponad 19 tys.
W związku z coraz większą liczbą pacjentów szpital przeprowadził wewnętrzny audyt, który wskazał kilka strategicznych elementów w procesie rejestracji, to m.in. duża liczba niezrealizowanych wizyt ze względu na nieobecność pacjenta (tzw. pustych wizyt – blisko 30 proc.), brak skoordynowanego systemu informatycznego czy nieodpowiednie warunki lokalowe.
Podjęto więc decyzję o uruchomieniu centralnej rejestracji, dzięki której w jednym miejscu możliwe jest umówienie się na wizytę do wszystkich poradni funkcjonujących w szpitalu. Wdrożono zautomatyzowany system informatyczny, który wspiera wszystkie działania związane z obsługą pacjenta i przyczynia się do większej skuteczności komunikacji na linii placówka – pacjent. Dzięki aplikacji pacjenci poradni otrzymują powiadomienia SMS o nadchodzącej wizycie i proszeni są o potwierdzenie lub odwołanie umówionej konsultacji.
System SMS ma za zadanie minimalizować straty powodowane nieobecnościami pacjentów na umówionych wizytach, usprawnić system obsługi i pozwolić kolejnym oczekującym na skorzystanie ze wcześniejszego terminu.
– Panie prezesie, to nie jest zasługa nasza, tylko państwa, bo potrafiliście sięgnąć po środki publiczne. Nasza rola była tylko taka, aby państwu nie przeszkadzać i umożliwić wszystko zgodnie z przepisami prawa. Szpital w Złotoryi nie zawsze funkcjonował tak dobrze jak teraz, dlatego też, gdy prezes Leszkowicz przyszedł do mnie z ofertą sprzedaży świadczeń ortopedycznych, to nie miałem żadnych wątpliwości, że on dobrze rozporządzi tymi środkami – powiedział Łukasz Sendecki, dyrektor Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ we Wrocławiu.
– Z satysfakcją obserwujemy rozwój Szpitala Powiatowego w Złotoryi i cieszymy się, że nasz powiat dysponuje placówką, która chce pogłębiać swój potencjał i realizuje kolejne projekty na rzecz pacjentów. Dbałość o Szpital Powiatowy w Złotoryi to wyraz troski o wszystkich mieszkańców naszego powiatu. Jako organ założycielki dokładamy wszelkich starań w kwestii poprawy ochrony zdrowia w powiecie i wspieramy realizację kolejnych inicjatyw szpitala. Rozpoczęcie takich projektów jak uruchomienie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, pododdziału chirurgii urazowo-ortopedycznej czy generalny remont oddziału neurologicznego i wewnętrznego są kluczowe pod kątem realizacji potrzeb zdrowotnych mieszkańców regionu – uważa starosta Wiesław Świerczyński.
– Panie prezesie, idziecie bardzo szerokim spektrum. Ten wachlarz usług, które oferujecie, jest do pozazdroszczenia. Jeszcze kilka słów o zdrowiu psychicznym. To jest bolączka, bolączka całego systemu. Jestem przekonana, że my pracując w tej kadencji dołożymy wszelkich starań, żeby środki finansowe na pomoc psychiczną dla dzieci i młodzieży były niekończące się – mówiła poseł Iwona Krawczyk.
– Każdy mieszkaniec Dolnego Śląska zasługuje na to, aby mieć najwyższy stopień opieki zdrowotnej, zabezpieczenia medycznego, również w tych newralgicznych odcinka jakimi jest psychiatria dziecięca. My pracujemy w sejmie kolejną kadencję w zespołach parlamentarnych dotyczących zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży i wiemy jak jest ciężko. Ponad 2 tysiące prób samobójczych i 150 śmierci. Każdy przypadek, który można uratować podczas interwencję jest naszym wspólnym obowiązkiem – dodał poseł Piotr Borys.
– Ja jestem pełen podziwu dla zarządu powiatu za jego decyzje. W najbliższym czasie nasza nowa większość, nowy rząd pewnie będzie zmierzał do tego, żeby jak najszybciej trafiły do was środki unijne, które są bardzo potrzebne na funkcjonowanie służby zdrowia – powiedział poseł Arkadiusz Sikora.
– Ja ten szpital pamiętam od pierwszych dni jego powstania. Cieszę się bardzo, że wreszcie trafił mu się nowy menadżer. Potencjał tego szpitala jest ogromny, dlatego ważne jest jak ludzie spełnią swoją rolę i zadbają o to, żeby pacjenci mogli być prawidłowo leczeni. Personel tutaj jest bardzo dobry dodała na koniec części oficjalnej Jadwiga Szeląg, radna sejmiku województwa dolnośląskiego.