Jeżeli nie przywiązujesz dużej uwagi do parametrów swojego konta osobistego, popełniasz duży błąd. Być może masz rachunek bankowy niedopasowany do twoich potrzeb, przez który dużo tracisz. Jeżeli nie czytasz nawet tego, co jest napisane małym druczkiem, to nie wiesz, czy i ile płacisz za kartę do konta. Zmień nawyki i przekonaj się, że to, gdzie trafiają twoje wpływy finansowe i gdzie są przechowywane, ma znaczenie.
ROR – co to takiego?
ROR to skrót od nazwy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Nazywa się go najczęściej właśnie kontem osobistym.
Tradycyjne portfele nie są dziś już tak naprawdę potrzebne – coraz częściej stanowią modny gadżet i miejsce do przechowywania kart, karnetów i biletów komunikacji miejskiej. Ich funkcje przejęły konta oszczędnościowe. To tam trafiają wpływy finansowe (np. wynagrodzenie za pracę czy świadczenia socjalne). Płacąc rachunki, obecnie rzadko wyjmuje się pieniądze z portfela. Częściej siada się przed komputerem i robi przelewy z konta. Pieniędzy nie trzeba też liczyć. To, ile ich wydajesz, ile udało ci się zarobić i ile obecnie ich masz, wiesz od razu po zalogowaniu się do bankowości elektronicznej.
Jeszcze nowocześniejsze i coraz bardziej funkcjonalne
Konto osobiste może być dziś twoim niezastąpionym asystentem finansowym. Dostęp do niego masz przez bankowość elektroniczną i to w dowolnym momencie. Aby móc je obsługiwać, wystarczy wpisanie kodu PIN lub dotknięcie palcem czytnika linii papilarnych na telefonie. Dzięki kontu osobistemu:
- możesz zawsze płacić na czas swoje zobowiązania finansowe – np. miesięczną składkę ubezpieczeniową, opłaty szkolne. Wystarczy, że zlecisz stały przelew z konta w konkretnym dniu miesiąca;
- możesz wygodnie oszczędzać – niektóre banki dają możliwość pobierania określonego procenta od wpływów na konto i od kwot wydatków. Środki te trafiają na subkonto z oszczędnościami, które mogą być zabezpieczeniem na czarną godzinę;
- możesz wygodnie analizować swoje finanse – szybko dowiesz się np., ile pieniędzy wydajesz w ciągu miesiąca i na co poświęcasz największe kwoty. Może to pomóc ci lepiej zarządzać swoim budżetem.
Najważniejsze parametry konta osobistego
Jeżeli wybierasz konto osobiste, to ważne powinny być dla ciebie zwłaszcza informacje o:
- opłatach – bank może zażądać opłat za prowadzenie konta, za kartę płatniczą i za jej ubezpieczenie. Bywa jednak, że całkowicie z nich rezygnuje;
- tym, czy w sprawie konta możesz przez całą dobę dzwonić na infolinię;
- standardach bezpieczeństwa – korzystanie z konta osobistego na co dzień jest niezwykle wygodne, ale trzeba być czujnym. Na pieniądze w portfelu czyhają kieszonkowcy, a na rachunki bankowe cyberprzestępcy. Dlatego, zanim wybierzesz konto, to zwróć uwagę, czy dany bank zapewnia m.in. autoryzację dwuetapową oraz potwierdzenie transakcji za pomocą SMS-a;
- usługach dodatkowych – są one często wykorzystywane, aby przyciągnąć klientów i zachęcić ich do założenia konta w danym banku. Są to np. cashback i programy lojalnościowe.
Jednak szukając opcji dla siebie, słuchaj też innych – znajomych, rodziny i zaufanych osób, które są zadowolone ze swoich kont lub myślą o założeniu rachunku w innym banku. To cenne informacje, które pomogą ci wybrać właściwą ofertę.
Jakie konto osobiste jest ci potrzebne?
Jeżeli chcesz w końcu zadbać o to, aby przechowywać swoje pieniądze w jak najlepszy sposób, mieć do nich zawsze dostęp i nie przepłacać, zastanów się nad własnymi potrzebami. Rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe mają dziś tak różne parametry, że ty i twoje nowe konto możecie pasować do siebie jak dwie połówki jabłka.
- Często podróżujesz i wyjeżdżasz za granicę?
Dowiedz się, czy bank, w którym chcesz założyć konto, na swoje bankomaty za granicą. Natomiast jeśli ich nie ma, to sprawdź, ile będziesz płacić tam za wypłacanie gotówki. Zapytaj się w placówce banku lub sprawdź w warunkach umowy konta osobistego, jaka prowizja jest naliczana od transakcji dokonanych za granicą za pomocą karty.
- Często wypłacasz pieniądze z bankomatów?
Wybierz konto w takim banku, który ma ich najwięcej w twoim mieście. Postaraj się też znaleźć ofertę, dzięki której będziesz móc wypłacać pieniądze bez prowizji w dowolnych bankomatach na terenie kraju.
- Lubisz oszczędzać zaskórniaki na czarną godzinę?
Mimo że masz konto oszczędnościowe, to możesz odkładać też niewielkie kwoty za pomocą konta osobistego. Niektóre z nich mają opcję, aby wyznaczać cel i oszczędzać na niego niewielki procent (np. 1, 2, a nawet 0,5%) od wpływów.
Darmowe konta bankowe, czyli tak naprawdę jakie?
„0 zł za prowadzenie konta”, „Konto bez opłat” – to popularne slogany znane z reklam bankowych. Jednak w bankach nie ma nic za darmo. „Darmowe konto” jest związane z tym, że np.:
- trzeba przelewać na ni co miesiąc określoną kwotę;
- należy dokonywać konkretną liczbę transakcji za pomocą karty;
- płaci się za samą kartę lub za przelewy zagraniczne.
Do wyboru odpowiedniego konta trzeba podjeść poważniej i poświęcić temu dłuższą chwilę. Obietnica braku opłat nie zawsze oznacza, że prowadzenie rachunku czy dokonywanie przelewów będą rzeczywiście darmowe. Kluczem do tego, aby konto osobiste było lepszą alternatywą od portfela, jest znalezienie oferty dopasowanej do własnych przyzwyczajeń i trybu życia.
Filtry